Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
rentabiliséieren rentieren (D)rentabiliser (F)
Stammformen rentabiliséierenrentabiliséiertrentabiliséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echrentabiliséieren
durentabiliséiers
hien/si,hatt/etrentabiliséiert
mirrentabiliséieren
dirrentabiliséiert
sirentabiliséieren
Perfekt
echhurentabiliséiert
duhuesrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetrentabiliséiert
mirhurentabiliséiert
dirhuttrentabiliséiert
sihurentabiliséiert
Plusquamperfekt
echhatrentabiliséiert
duhasrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethatrentabiliséiert
mirhaterentabiliséiert
dirhatrentabiliséiert
sihaterentabiliséiert
Futur I
echwäert rentabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rentabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifrentabiliséieren
dugéifsrentabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifrentabiliséieren
mirgéiferentabiliséieren
dirgéiftrentabiliséieren
sigéiferentabiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättrentabiliséiert
duhässrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethättrentabiliséiert
mirhätterentabiliséiert
dirhättrentabiliséiert
sihätterentabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularrentabiliséier!
Pluralrentabiliséiert!
rentabiliséiert
rentabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgirentabiliséiert
dugëssrentabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttrentabiliséiert
mirgirentabiliséiert
dirgittrentabiliséiert
sigirentabiliséiert
Perfekt
echsirentabiliséiert ginn
dubassrentabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassrentabiliséiert ginn
mirsirentabiliséiert ginn
dirsiddrentabiliséiert ginn
sisirentabiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarrentabiliséiert ginn
duwaarsrentabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrentabiliséiert ginn
mirwarerentabiliséiert ginn
dirwaartrentabiliséiert ginn
siwarerentabiliséiert ginn
Futur I
echwäert rentabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rentabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif rentabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif rentabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier rentabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles