Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
affichéieren aushängen, bekannt machen (D) – afficher (F)
Stammformen affichéierenaffichéiertaffichéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echaffichéieren
duaffichéiers
hien/si,hatt/etaffichéiert
miraffichéieren
diraffichéiert
siaffichéieren
Perfekt
echhunnaffichéiert
duhuesaffichéiert
hien/si,hatt/ethuetaffichéiert
mirhunnaffichéiert
dirhuttaffichéiert
sihunnaffichéiert
Plusquamperfekt
echhataffichéiert
duhasaffichéiert
hien/si,hatt/ethataffichéiert
mirhatenaffichéiert
dirhataffichéiert
sihatenaffichéiert
Futur I
echwäert affichéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affichéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifaffichéieren
dugéifsaffichéieren
hien/si,hatt/etgéifaffichéieren
mirgéifenaffichéieren
dirgéiftaffichéieren
sigéifenaffichéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättaffichéiert
duhässaffichéiert
hien/si,hatt/ethättaffichéiert
mirhättenaffichéiert
dirhättaffichéiert
sihättenaffichéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularaffichéier!
Pluralaffichéiert!
affichéiert
affichéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnaffichéiert
dugëssaffichéiert
hie/si,hatt/etgëttaffichéiert
mirginnaffichéiert
dirgittaffichéiert
siginnaffichéiert
Perfekt
echsinnaffichéiert ginn
dubassaffichéiert ginn
hien/si,hatt/etassaffichéiert ginn
mirsinnaffichéiert ginn
dirsiddaffichéiert ginn
sisinnaffichéiert ginn
Plusquamperfekt
echwaraffichéiert ginn
duwaarsaffichéiert ginn
hien/si,hatt/etwaraffichéiert ginn
mirwarenaffichéiert ginn
dirwaartaffichéiert ginn
siwarenaffichéiert ginn
Futur I
echwäert affichéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert affichéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif affichéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif affichéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier affichéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles