Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
opriichten aufrichten, aufbauen (D)monter, riger (F)
Stammformen opriichtenriicht opopgeriicht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • Partikelverb (op-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echriichten op
duriichts op
hien/si,hatt/etriicht op
mirriichten op
dirriicht op
siriichten op
Perfekt
echhunnopgeriicht
duhuesopgeriicht
hien/si,hatt/ethuetopgeriicht
mirhunnopgeriicht
dirhuttopgeriicht
sihunnopgeriicht
Plusquamperfekt
echhatopgeriicht
duhasopgeriicht
hien/si,hatt/ethatopgeriicht
mirhatenopgeriicht
dirhatopgeriicht
sihatenopgeriicht
Futur I
echwäert opriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifopriichten
dugéifsopriichten
hien/si,hatt/etgéifopriichten
mirgéifenopriichten
dirgéiftopriichten
sigéifenopriichten
Konjunktiv II Perfekt
echhttopgeriicht
duhssopgeriicht
hien/si,hatt/ethttopgeriicht
mirhttenopgeriicht
dirhttopgeriicht
sihttenopgeriicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularriicht op!
Pluralriicht op!
opgeriicht
opriichten
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnopgeriicht
dugëssopgeriicht
hie/si,hatt/etgëttopgeriicht
mirginnopgeriicht
dirgittopgeriicht
siginnopgeriicht
Perfekt
echsinnopgeriicht ginn
dubassopgeriicht ginn
hien/si,hatt/etassopgeriicht ginn
mirsinnopgeriicht ginn
dirsiddopgeriicht ginn
sisinnopgeriicht ginn
Plusquamperfekt
echwaropgeriicht ginn
duwaarsopgeriicht ginn
hien/si,hatt/etwaropgeriicht ginn
mirwarenopgeriicht ginn
dirwaartopgeriicht ginn
siwarenopgeriicht ginn
Futur I
echwäert opgeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif opgeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif opgeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier opgeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ariichtenausriichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles