Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
eraschécken hereinschicken (D) – envoyer (F)
Stammformen eraschéckenschéckt eranerageschéckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (eran-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschécken eran
duschécks eran
hien/si,hatt/etschéckt eran
mirschécken eran
dirschéckt eran
sischécken eran
Perfekt
echhunnerageschéckt
duhueserageschéckt
hien/si,hatt/ethueterageschéckt
mirhunnerageschéckt
dirhutterageschéckt
sihunnerageschéckt
Plusquamperfekt
echhaterageschéckt
duhaserageschéckt
hien/si,hatt/ethaterageschéckt
mirhatenerageschéckt
dirhaterageschéckt
sihatenerageschéckt
Futur I
echwäert eraschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéiferaschécken
dugéifseraschécken
hien/si,hatt/etgéiferaschécken
mirgéifeneraschécken
dirgéifteraschécken
sigéifeneraschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhätterageschéckt
duhässerageschéckt
hien/si,hatt/ethätterageschéckt
mirhättenerageschéckt
dirhätterageschéckt
sihättenerageschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck eran!
Pluralschéckt eran!
erageschéckt
eraschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnerageschéckt
dugësserageschéckt
hie/si,hatt/etgëtterageschéckt
mirginnerageschéckt
dirgitterageschéckt
siginnerageschéckt
Perfekt
echsinnerageschéckt ginn
dubasserageschéckt ginn
hien/si,hatt/etasserageschéckt ginn
mirsinnerageschéckt ginn
dirsidderageschéckt ginn
sisinnerageschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarerageschéckt ginn
duwaarserageschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarerageschéckt ginn
mirwarenerageschéckt ginn
dirwaarterageschéckt ginn
siwarenerageschéckt ginn
Futur I
echwäert erageschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erageschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif erageschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif erageschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier erageschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles