Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
hanneschtschécken zurückschicken (D) – retourner, renvoyer, réexpédier (F)
Stammformen hanneschtschéckenschéckt hanneschthanneschtgeschéckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschécken hannescht
duschécks hannescht
hien/si,hatt/etschéckt hannescht
mirschécken hannescht
dirschéckt hannescht
sischécken hannescht
Perfekt
echhunnhanneschtgeschéckt
duhueshanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeschéckt
mirhunnhanneschtgeschéckt
dirhutthanneschtgeschéckt
sihunnhanneschtgeschéckt
Plusquamperfekt
echhathanneschtgeschéckt
duhashanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethathanneschtgeschéckt
mirhatenhanneschtgeschéckt
dirhathanneschtgeschéckt
sihatenhanneschtgeschéckt
Futur I
echwäert hanneschtschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifhanneschtschécken
dugéifshanneschtschécken
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschécken
mirgéifenhanneschtschécken
dirgéifthanneschtschécken
sigéifenhanneschtschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhätthanneschtgeschéckt
duhässhanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethätthanneschtgeschéckt
mirhättenhanneschtgeschéckt
dirhätthanneschtgeschéckt
sihättenhanneschtgeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck hannescht!
Pluralschéckt hannescht!
hanneschtgeschéckt
hanneschtschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnhanneschtgeschéckt
dugësshanneschtgeschéckt
hie/si,hatt/etgëtthanneschtgeschéckt
mirginnhanneschtgeschéckt
dirgitthanneschtgeschéckt
siginnhanneschtgeschéckt
Perfekt
echsinnhanneschtgeschéckt ginn
dubasshanneschtgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtgeschéckt ginn
mirsinnhanneschtgeschéckt ginn
dirsiddhanneschtgeschéckt ginn
sisinnhanneschtgeschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarhanneschtgeschéckt ginn
duwaarshanneschtgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtgeschéckt ginn
mirwarenhanneschtgeschéckt ginn
dirwaarthanneschtgeschéckt ginn
siwarenhanneschtgeschéckt ginn
Futur I
echwäert hanneschtgeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif hanneschtgeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif hanneschtgeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier hanneschtgeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles