Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
noschécken nachschicken (D) – faire suivre (lettre) (F)
Stammformen noschéckenschéckt nonogeschéckt
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (no-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschécken no
duschécks no
hien/si,hatt/etschéckt no
mirschécken no
dirschéckt no
sischécken no
Perfekt
echhunnnogeschéckt
duhuesnogeschéckt
hien/si,hatt/ethuetnogeschéckt
mirhunnnogeschéckt
dirhuttnogeschéckt
sihunnnogeschéckt
Plusquamperfekt
echhatnogeschéckt
duhasnogeschéckt
hien/si,hatt/ethatnogeschéckt
mirhatennogeschéckt
dirhatnogeschéckt
sihatennogeschéckt
Futur I
echwäert noschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifnoschécken
dugéifsnoschécken
hien/si,hatt/etgéifnoschécken
mirgéifennoschécken
dirgéiftnoschécken
sigéifennoschécken
Konjunktiv II Perfekt
echhättnogeschéckt
duhässnogeschéckt
hien/si,hatt/ethättnogeschéckt
mirhättennogeschéckt
dirhättnogeschéckt
sihättennogeschéckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschéck no!
Pluralschéckt no!
nogeschéckt
noschécken
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnnogeschéckt
dugëssnogeschéckt
hie/si,hatt/etgëttnogeschéckt
mirginnnogeschéckt
dirgittnogeschéckt
siginnnogeschéckt
Perfekt
echsinnnogeschéckt ginn
dubassnogeschéckt ginn
hien/si,hatt/etassnogeschéckt ginn
mirsinnnogeschéckt ginn
dirsiddnogeschéckt ginn
sisinnnogeschéckt ginn
Plusquamperfekt
echwarnogeschéckt ginn
duwaarsnogeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarnogeschéckt ginn
mirwarennogeschéckt ginn
dirwaartnogeschéckt ginn
siwarennogeschéckt ginn
Futur I
echwäert nogeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nogeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif nogeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif nogeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier nogeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenhanneschtschéckenmatschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles