Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
opschreiwen aufschreiben (D) – noter (F)
Stammformen opschreiwenschreift opopgeschriwwen
Kennzeichen unregelmig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Auslautverhärtung • Partikelverb (op-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echschreiwen op
duschreifs op
hien/si,hatt/etschreift op
mirschreiwen op
dirschreift op
sischreiwen op
Perfekt
echhunnopgeschriwwen
duhuesopgeschriwwen
hien/si,hatt/ethuetopgeschriwwen
mirhunnopgeschriwwen
dirhuttopgeschriwwen
sihunnopgeschriwwen
Plusquamperfekt
echhatopgeschriwwen
duhasopgeschriwwen
hien/si,hatt/ethatopgeschriwwen
mirhatenopgeschriwwen
dirhatopgeschriwwen
sihatenopgeschriwwen
Futur I
echwäert opschreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeschriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifopschreiwen
dugéifsopschreiwen
hien/si,hatt/etgéifopschreiwen
mirgéifenopschreiwen
dirgéiftopschreiwen
sigéifenopschreiwen
Konjunktiv II Perfekt
echhttopgeschriwwen
duhssopgeschriwwen
hien/si,hatt/ethttopgeschriwwen
mirhttenopgeschriwwen
dirhttopgeschriwwen
sihttenopgeschriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularschreif op!
Pluralschreift op!
opgeschriwwen
opschreiwen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnopgeschriwwen
dugëssopgeschriwwen
hie/si,hatt/etgëttopgeschriwwen
mirginnopgeschriwwen
dirgittopgeschriwwen
siginnopgeschriwwen
Perfekt
echsinnopgeschriwwe ginn
dubassopgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etassopgeschriwwe ginn
mirsinnopgeschriwwe ginn
dirsiddopgeschriwwe ginn
sisinnopgeschriwwe ginn
Plusquamperfekt
echwaropgeschriwwe ginn
duwaarsopgeschriwwe ginn
hien/si,hatt/etwaropgeschriwwe ginn
mirwarenopgeschriwwe ginn
dirwaartopgeschriwwe ginn
siwarenopgeschriwwe ginn
Futur I
echwäert opgeschriwwe ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeschriwwe gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif opgeschriwwen
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif opgeschriwwe ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier opgeschriwwe ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
aschreiwenausschreiwenbeschreiwenderbischreiwenmschreiwennnerschreiwenhanneschtschreiweniwwerschreiwenmatnnerschreiwen matschreiwennoschreiwenofschreiwenschreiwenuschreiwenverschreiwenvirschreiwenzerckschreiwenzouschreiwen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles