Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
duerchbueren durchbohren (D) – transpercer, perforer (F) – to bore through (E)
Stammformen duerchbuerenbuert duerchduerchgebuert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echbueren duerch
dubuers duerch
hien/si,hatt/etbuert duerch
mirbueren duerch
dirbuert duerch
sibueren duerch
Perfekt
echhunnduerchgebuert
duhuesduerchgebuert
hien/si,hatt/ethuetduerchgebuert
mirhunnduerchgebuert
dirhuttduerchgebuert
sihunnduerchgebuert
Plusquamperfekt
echhatduerchgebuert
duhasduerchgebuert
hien/si,hatt/ethatduerchgebuert
mirhatenduerchgebuert
dirhatduerchgebuert
sihatenduerchgebuert
Futur I
echwäert duerchbueren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebuert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchbueren
dugéifsduerchbueren
hien/si,hatt/etgéifduerchbueren
mirgéifenduerchbueren
dirgéiftduerchbueren
sigéifenduerchbueren
Konjunktiv II Perfekt
echhttduerchgebuert
duhssduerchgebuert
hien/si,hatt/ethttduerchgebuert
mirhttenduerchgebuert
dirhttduerchgebuert
sihttenduerchgebuert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularbuer duerch!
Pluralbuert duerch!
duerchgebuert
duerchbueren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnduerchgebuert
dugëssduerchgebuert
hie/si,hatt/etgëttduerchgebuert
mirginnduerchgebuert
dirgittduerchgebuert
siginnduerchgebuert
Perfekt
echsinnduerchgebuert ginn
dubassduerchgebuert ginn
hien/si,hatt/etassduerchgebuert ginn
mirsinnduerchgebuert ginn
dirsiddduerchgebuert ginn
sisinnduerchgebuert ginn
Plusquamperfekt
echwarduerchgebuert ginn
duwaarsduerchgebuert ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgebuert ginn
mirwarenduerchgebuert ginn
dirwaartduerchgebuert ginn
siwarenduerchgebuert ginn
Futur I
echwäert duerchgebuert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgebuert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgif duerchgebuert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgif duerchgebuert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier duerchgebuert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausbuerenbuerennobuerenopbuerenubuerenvirbueren
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles