Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
signaliséieren signalisieren (D)signaler (F)
Stammformen signaliséierensignaliséiertsignaliséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echsignaliséieren
dusignaliséiers
hien/si,hatt/etsignaliséiert
mirsignaliséieren
dirsignaliséiert
sisignaliséieren
Perfekt
echhusignaliséiert
duhuessignaliséiert
hien/si,hatt/ethuetsignaliséiert
mirhusignaliséiert
dirhuttsignaliséiert
sihusignaliséiert
Plusquamperfekt
echhatsignaliséiert
duhassignaliséiert
hien/si,hatt/ethatsignaliséiert
mirhatesignaliséiert
dirhatsignaliséiert
sihatesignaliséiert
Futur I
echwäert signaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifsignaliséieren
dugéifssignaliséieren
hien/si,hatt/etgéifsignaliséieren
mirgéifesignaliséieren
dirgéiftsignaliséieren
sigéifesignaliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättsignaliséiert
duhässsignaliséiert
hien/si,hatt/ethättsignaliséiert
mirhättesignaliséiert
dirhättsignaliséiert
sihättesignaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularsignaliséier!
Pluralsignaliséiert!
signaliséiert
signaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgisignaliséiert
dugësssignaliséiert
hie/si,hatt/etgëttsignaliséiert
mirgisignaliséiert
dirgittsignaliséiert
sigisignaliséiert
Perfekt
echsisignaliséiert ginn
dubasssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasssignaliséiert ginn
mirsisignaliséiert ginn
dirsiddsignaliséiert ginn
sisisignaliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarsignaliséiert ginn
duwaarssignaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarsignaliséiert ginn
mirwaresignaliséiert ginn
dirwaartsignaliséiert ginn
siwaresignaliséiert ginn
Futur I
echwäert signaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert signaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif signaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif signaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier signaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles