Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
destabiliséieren stabilisieren (D) – stabiliser (F)
Stammformen destabiliséierendestabiliséiertdestabiliséiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • präfigiertes Verb (de-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdestabiliséieren
dudestabiliséiers
hien/si,hatt/etdestabiliséiert
mirdestabiliséieren
dirdestabiliséiert
sidestabiliséieren
Perfekt
echhunndestabiliséiert
duhuesdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetdestabiliséiert
mirhunndestabiliséiert
dirhuttdestabiliséiert
sihunndestabiliséiert
Plusquamperfekt
echhatdestabiliséiert
duhasdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethatdestabiliséiert
mirhatendestabiliséiert
dirhatdestabiliséiert
sihatendestabiliséiert
Futur I
echwäert destabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert destabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdestabiliséieren
dugéifsdestabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifdestabiliséieren
mirgéifendestabiliséieren
dirgéiftdestabiliséieren
sigéifendestabiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättdestabiliséiert
duhässdestabiliséiert
hien/si,hatt/ethättdestabiliséiert
mirhättendestabiliséiert
dirhättdestabiliséiert
sihättendestabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardestabiliséier!
Pluraldestabiliséiert!
destabiliséiert
destabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndestabiliséiert
dugëssdestabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttdestabiliséiert
mirginndestabiliséiert
dirgittdestabiliséiert
siginndestabiliséiert
Perfekt
echsinndestabiliséiert ginn
dubassdestabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdestabiliséiert ginn
mirsinndestabiliséiert ginn
dirsidddestabiliséiert ginn
sisinndestabiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwardestabiliséiert ginn
duwaarsdestabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardestabiliséiert ginn
mirwarendestabiliséiert ginn
dirwaartdestabiliséiert ginn
siwarendestabiliséiert ginn
Futur I
echwäert destabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert destabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif destabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif destabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier destabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles