Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
stabiliséieren sticheln (D)asticoter (F)
Stammformen stabiliséierenstabiliséiertstabiliséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echstabiliséieren
dustabiliséiers
hien/si,hatt/etstabiliséiert
mirstabiliséieren
dirstabiliséiert
sistabiliséieren
Perfekt
echhustabiliséiert
duhuesstabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetstabiliséiert
mirhustabiliséiert
dirhuttstabiliséiert
sihustabiliséiert
Plusquamperfekt
echhatstabiliséiert
duhasstabiliséiert
hien/si,hatt/ethatstabiliséiert
mirhatestabiliséiert
dirhatstabiliséiert
sihatestabiliséiert
Futur I
echwäert stabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifstabiliséieren
dugéifsstabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifstabiliséieren
mirgéifestabiliséieren
dirgéiftstabiliséieren
sigéifestabiliséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättstabiliséiert
duhässstabiliséiert
hien/si,hatt/ethättstabiliséiert
mirhättestabiliséiert
dirhättstabiliséiert
sihättestabiliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularstabiliséier!
Pluralstabiliséiert!
stabiliséiert
stabiliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgistabiliséiert
dugëssstabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttstabiliséiert
mirgistabiliséiert
dirgittstabiliséiert
sigistabiliséiert
Perfekt
echsistabiliséiert ginn
dubassstabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassstabiliséiert ginn
mirsistabiliséiert ginn
dirsiddstabiliséiert ginn
sisistabiliséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarstabiliséiert ginn
duwaarsstabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarstabiliséiert ginn
mirwarestabiliséiert ginn
dirwaartstabiliséiert ginn
siwarestabiliséiert ginn
Futur I
echwäert stabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif stabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif stabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier stabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles