Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
akklimatiséieren sich akklimatisieren (D)s'acclimater (F)to acclimate (E)
Stammformen akklimatiséierenakklimatiséiertakklimatiséiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echakklimatiséieren
duakklimatiséiers
hien/si,hatt/etakklimatiséiert
mirakklimatiséieren
dirakklimatiséiert
siakklimatiséieren
Perfekt
echhunnakklimatiséiert
duhuesakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethuetakklimatiséiert
mirhunnakklimatiséiert
dirhuttakklimatiséiert
sihunnakklimatiséiert
Plusquamperfekt
echhatakklimatiséiert
duhasakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethatakklimatiséiert
mirhatenakklimatiséiert
dirhatakklimatiséiert
sihatenakklimatiséiert
Futur I
echwäert akklimatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akklimatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifakklimatiséieren
dugéifsakklimatiséieren
hien/si,hatt/etgéifakklimatiséieren
mirgéifenakklimatiséieren
dirgéiftakklimatiséieren
sigéifenakklimatiséieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättakklimatiséiert
duhässakklimatiséiert
hien/si,hatt/ethättakklimatiséiert
mirhättenakklimatiséiert
dirhättakklimatiséiert
sihättenakklimatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularakklimatiséier!
Pluralakklimatiséiert!
akklimatiséiert
akklimatiséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnakklimatiséiert
dugëssakklimatiséiert
hie/si,hatt/etgëttakklimatiséiert
mirginnakklimatiséiert
dirgittakklimatiséiert
siginnakklimatiséiert
Perfekt
echsinnakklimatiséiert ginn
dubassakklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassakklimatiséiert ginn
mirsinnakklimatiséiert ginn
dirsiddakklimatiséiert ginn
sisinnakklimatiséiert ginn
Plusquamperfekt
echwarakklimatiséiert ginn
duwaarsakklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarakklimatiséiert ginn
mirwarenakklimatiséiert ginn
dirwaartakklimatiséiert ginn
siwarenakklimatiséiert ginn
Futur I
echwäert akklimatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akklimatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif akklimatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif akklimatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier akklimatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles