Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
austéitschen ausbeulen (D)débosseler (F)
Stammformen austéitschentéitscht ausausgetéitscht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (aus-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echtéitschen aus
dutéitschs aus
hien/si,hatt/ettéitscht aus
mirtéitschen aus
dirtéitscht aus
sitéitschen aus
Perfekt
echhunnausgetéitscht
duhuesausgetéitscht
hien/si,hatt/ethuetausgetéitscht
mirhunnausgetéitscht
dirhuttausgetéitscht
sihunnausgetéitscht
Plusquamperfekt
echhatausgetéitscht
duhasausgetéitscht
hien/si,hatt/ethatausgetéitscht
mirhatenausgetéitscht
dirhatausgetéitscht
sihatenausgetéitscht
Futur I
echwäert austéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgetéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifaustéitschen
dugéifsaustéitschen
hien/si,hatt/etgéifaustéitschen
mirgéifenaustéitschen
dirgéiftaustéitschen
sigéifenaustéitschen
Konjunktiv II Perfekt
echhättausgetéitscht
duhässausgetéitscht
hien/si,hatt/ethättausgetéitscht
mirhättenausgetéitscht
dirhättausgetéitscht
sihättenausgetéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulartéitsch aus!
Pluraltéitscht aus!
ausgetéitscht
austéitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnausgetéitscht
dugëssausgetéitscht
hie/si,hatt/etgëttausgetéitscht
mirginnausgetéitscht
dirgittausgetéitscht
siginnausgetéitscht
Perfekt
echsinnausgetéitscht ginn
dubassausgetéitscht ginn
hien/si,hatt/etassausgetéitscht ginn
mirsinnausgetéitscht ginn
dirsiddausgetéitscht ginn
sisinnausgetéitscht ginn
Plusquamperfekt
echwarausgetéitscht ginn
duwaarsausgetéitscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgetéitscht ginn
mirwarenausgetéitscht ginn
dirwaartausgetéitscht ginn
siwarenausgetéitscht ginn
Futur I
echwäert ausgetéitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgetéitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ausgetéitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ausgetéitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ausgetéitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
téitschenzertéitschen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles