Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
concertéieren abstimmen (D) – concerter (F) – to adjust (E)
Stammformen concertéierenconcertéiertconcertéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echconcertéieren
duconcertéiers
hien/si,hatt/etconcertéiert
mirconcertéieren
dirconcertéiert
siconcertéieren
Perfekt
echhuconcertéiert
duhuesconcertéiert
hien/si,hatt/ethuetconcertéiert
mirhuconcertéiert
dirhuttconcertéiert
sihuconcertéiert
Plusquamperfekt
echhatconcertéiert
duhasconcertéiert
hien/si,hatt/ethatconcertéiert
mirhateconcertéiert
dirhatconcertéiert
sihateconcertéiert
Futur I
echwäert concertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifconcertéieren
dugéifsconcertéieren
hien/si,hatt/etgéifconcertéieren
mirgéifeconcertéieren
dirgéiftconcertéieren
sigéifeconcertéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättconcertéiert
duhässconcertéiert
hien/si,hatt/ethättconcertéiert
mirhätteconcertéiert
dirhättconcertéiert
sihätteconcertéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularconcertéier!
Pluralconcertéiert!
concertéiert
concertéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgiconcertéiert
dugëssconcertéiert
hie/si,hatt/etgëttconcertéiert
mirgiconcertéiert
dirgittconcertéiert
sigiconcertéiert
Perfekt
echsiconcertéiert ginn
dubassconcertéiert ginn
hien/si,hatt/etassconcertéiert ginn
mirsiconcertéiert ginn
dirsiddconcertéiert ginn
sisiconcertéiert ginn
Plusquamperfekt
echwarconcertéiert ginn
duwaarsconcertéiert ginn
hien/si,hatt/etwarconcertéiert ginn
mirwareconcertéiert ginn
dirwaartconcertéiert ginn
siwareconcertéiert ginn
Futur I
echwäert concertéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert concertéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif concertéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif concertéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier concertéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles