Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
andäitschen eindeutschen (D)germaniser (F)germanize (E)
Stammformen andäitschendäitscht anagedäitscht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (an-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdäitschen an
dudäitschs an
hien/si,hatt/etdäitscht an
mirdäitschen an
dirdäitscht an
sidäitschen an
Perfekt
echhunnagedäitscht
duhuesagedäitscht
hien/si,hatt/ethuetagedäitscht
mirhunnagedäitscht
dirhuttagedäitscht
sihunnagedäitscht
Plusquamperfekt
echhatagedäitscht
duhasagedäitscht
hien/si,hatt/ethatagedäitscht
mirhatenagedäitscht
dirhatagedäitscht
sihatenagedäitscht
Futur I
echwäert andäitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedäitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifandäitschen
dugéifsandäitschen
hien/si,hatt/etgéifandäitschen
mirgéifenandäitschen
dirgéiftandäitschen
sigéifenandäitschen
Konjunktiv II Perfekt
echhättagedäitscht
duhässagedäitscht
hien/si,hatt/ethättagedäitscht
mirhättenagedäitscht
dirhättagedäitscht
sihättenagedäitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardäitsch an!
Pluraldäitscht an!
agedäitscht
andäitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnagedäitscht
dugëssagedäitscht
hie/si,hatt/etgëttagedäitscht
mirginnagedäitscht
dirgittagedäitscht
siginnagedäitscht
Perfekt
echsinnagedäitscht ginn
dubassagedäitscht ginn
hien/si,hatt/etassagedäitscht ginn
mirsinnagedäitscht ginn
dirsiddagedäitscht ginn
sisinnagedäitscht ginn
Plusquamperfekt
echwaragedäitscht ginn
duwaarsagedäitscht ginn
hien/si,hatt/etwaragedäitscht ginn
mirwarenagedäitscht ginn
dirwaartagedäitscht ginn
siwarenagedäitscht ginn
Futur I
echwäert agedäitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedäitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif agedäitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif agedäitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier agedäitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
ausdäitschenverdäitschen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles