Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
ausdäitschen ausdeutschen (D)dégermaniser (F)
Stammformen ausdäitschendäitscht ausausgedäitscht
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (aus-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdäitschen aus
dudäitschs aus
hien/si,hatt/etdäitscht aus
mirdäitschen aus
dirdäitscht aus
siverdäitschen aus
Perfekt
echhunnausgedäitscht
duhuesausgedäitscht
hien/si,hatt/ethuetausgedäitscht
mirhunnausgedäitscht
dirhuttausgedäitscht
sihunnausgedäitscht
Plusquamperfekt
echhatausgedäitscht
duhasausgedäitscht
hien/si,hatt/ethatausgedäitscht
mirhatenausgedäitscht
dirhatausgedäitscht
sihatenausgedäitscht
Futur I
echwäert ausdäitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedäitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifausdäitschen
dugéifsausdäitschen
hien/si,hatt/etgéifausdäitschen
mirgéifenausdäitschen
dirgéiftausdäitschen
sigéifenausdäitschen
Konjunktiv II Perfekt
echhättausgedäitscht
duhässausgedäitscht
hien/si,hatt/ethättausgedäitscht
mirhättenausgedäitscht
dirhättausgedäitscht
sihättenausgedäitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardäitsch aus!
Pluraldäitscht aus!
ausgedäitscht
ausdäitschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnausgedäitscht
dugëssausgedäitscht
hie/si,hatt/etgëttausgedäitscht
mirginnausgedäitscht
dirgittausgedäitscht
siginnausgedäitscht
Perfekt
echsinnausgedäitscht ginn
dubassausgedäitscht ginn
hien/si,hatt/etassausgedäitscht ginn
mirsinnausgedäitscht ginn
dirsiddausgedäitscht ginn
sisinnausgedäitscht ginn
Plusquamperfekt
echwarausgedäitscht ginn
duwaarsausgedäitscht ginn
hien/si,hatt/etwarausgedäitscht ginn
mirwarenausgedäitscht ginn
dirwaartausgedäitscht ginn
siwarenausgedäitscht ginn
Futur I
echwäert ausgedäitscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedäitscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif ausgedäitscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif ausgedäitscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier ausgedäitscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andäitschenverdäitschen
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles