Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
dominéieren dominieren (D) – dominer (F) – to dominate (E)
Stammformen dominéierendominéiertdominéiert
Kennzeichen regelmaessig Regelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdominéieren
dudominéiers
hien/si,hatt/etdominéiert
mirdominéieren
dirdominéiert
sidominéieren
Perfekt
echhunndominéiert
duhuesdominéiert
hien/si,hatt/ethuetdominéiert
mirhunndominéiert
dirhuttdominéiert
sihunndominéiert
Plusquamperfekt
echhatdominéiert
duhasdominéiert
hien/si,hatt/ethatdominéiert
mirhatendominéiert
dirhatdominéiert
sihatendominéiert
Futur I
echwäert dominéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dominéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifdominéieren
dugéifsdominéieren
hien/si,hatt/etgéifdominéieren
mirgéifendominéieren
dirgéiftdominéieren
sigéifendominéieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättdominéiert
duhässdominéiert
hien/si,hatt/ethättdominéiert
mirhättendominéiert
dirhättdominéiert
sihättendominéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardominéier!
Pluraldominéiert!
dominéiert
dominéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginndominéiert
dugëssdominéiert
hie/si,hatt/etgëttdominéiert
mirginndominéiert
dirgittdominéiert
siginndominéiert
Perfekt
echsinndominéiert ginn
dubassdominéiert ginn
hien/si,hatt/etassdominéiert ginn
mirsinndominéiert ginn
dirsidddominéiert ginn
sisinndominéiert ginn
Plusquamperfekt
echwardominéiert ginn
duwaarsdominéiert ginn
hien/si,hatt/etwardominéiert ginn
mirwarendominéiert ginn
dirwaartdominéiert ginn
siwarendominéiert ginn
Futur I
echwäert dominéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dominéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif dominéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif dominéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier dominéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles