Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
zeréckdreiw-en zurücktreiben (D) – repousser, reconduire (F) – to repulse (E)
Stammformen zeréckdreiw-endreif-t zeréckzeréckge-driww-en
Kennzeichen unregelmäßig (Vokalwechsel) • • Hilfsverb hunn • Auslautverhärtung • Partikelverb (zeréck-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echdreiw-en zeréck
dudreif-s zeréck
hien/si,hatt/etdreif-t zeréck
mirdreiw-en zeréck
dirdreif-t zeréck
sidreiw-en zeréck
Perfekt
echhunnzeréckge-driww-en
duhueszeréckge-driww-en
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-driww-en
mirhunnzeréckge-driww-en
dirhuttzeréckge-driww-en
sihunnzeréckge-driww-en
Plusquamperfekt
echhatzeréckge-driww-en
duhaszeréckge-driww-en
hien/si,hatt/ethatzeréckge-driww-en
mirhatenzeréckge-driww-en
dirhatzeréckge-driww-en
sihatenzeréckge-driww-en
Futur I
echwäert zeréckdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifzeréckdreiw-en
dugéifszeréckdreiw-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckdreiw-en
mirgéifenzeréckdreiw-en
dirgéiftzeréckdreiw-en
sigéifenzeréckdreiw-en
Konjunktiv II Perfekt
echhättzeréckge-driww-en
duhässzeréckge-driww-en
hien/si,hatt/ethättzeréckge-driww-en
mirhättenzeréckge-driww-en
dirhättzeréckge-driww-en
sihättenzeréckge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulardreif zeréck!
Pluraldreif-t zeréck!
zeréckge-driww-en
zeréckdreiw-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echginnzeréckge-driww-en
dugësszeréckge-driww-en
hie/si,hatt/etgëttzeréckge-driww-en
mirginnzeréckge-driww-en
dirgittzeréckge-driww-en
siginnzeréckge-driww-en
Perfekt
echsinnzeréckge-driww-e ginn
dubasszeréckge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etasszeréckge-driww-e ginn
mirsinnzeréckge-driww-e ginn
dirsiddzeréckge-driww-e ginn
sisinnzeréckge-driww-e ginn
Plusquamperfekt
echwarzeréckge-driww-e ginn
duwaarszeréckge-driww-e ginn
hien/si,hatt/etwarzeréckge-driww-e ginn
mirwarenzeréckge-driww-e ginn
dirwaartzeréckge-driww-e ginn
siwarenzeréckge-driww-e ginn
Futur I
echwäert zeréckge-driww-e ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-driww-e gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif zeréckge-driww-en
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif zeréckge-driww-e ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Konjunktiv II Perfekt
echwier zeréckge-driww-e ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
andreiw-enausdreiw-endreiw-enënnerdreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enerëmdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-en
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles