Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
kenneléieren kennenlernen (D)faire la connaissance de qn. (F)
Stammformen kenneléierenléiert kennenkennegeléiert
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb • Hilfsverb hunn • Partikelverb (kennen-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Indikativ Aktiv
Präsens
echléiere kennen
duléiers kennen
hien/si,hatt/etléiert kennen
mirléiere kennen
dirléiert kennen
siléiere kennen
Perfekt
echhukennegeléiert
duhueskennegeléiert
hien/si,hatt/ethuetkennegeléiert
mirhukennegeléiert
dirhuttkennegeléiert
sihukennegeléiert
Plusquamperfekt
echhatkennegeléiert
duhaskennegeléiert
hien/si,hatt/ethatkennegeléiert
mirhatekennegeléiert
dirhatkennegeléiert
sihatekennegeléiert
Futur I
echwäert kenneléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kennegeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Aktiv
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifkenneléieren
dugéifskenneléieren
hien/si,hatt/etgéifkenneléieren
mirgéifekenneléieren
dirgéiftkenneléieren
sigéifekenneléieren
Konjunktiv II Perfekt
echhättkennegeléiert
duhässkennegeléiert
hien/si,hatt/ethättkennegeléiert
mirhättekennegeléiert
dirhättkennegeléiert
sihättekennegeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularléier kennen!
Pluralléiert kennen!
kennegeléiert
kenneléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Präsens
echgikennegeléiert
dugësskennegeléiert
hie/si,hatt/etgëttkennegeléiert
mirgikennegeléiert
dirgittkennegeléiert
sigikennegeléiert
Perfekt
echsikennegeléiert ginn
dubasskennegeléiert ginn
hien/si,hatt/etasskennegeléiert ginn
mirsikennegeléiert ginn
dirsiddkennegeléiert ginn
sisikennegeléiert ginn
Plusquamperfekt
echwarkennegeléiert ginn
duwaarskennegeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarkennegeléiert ginn
mirwarekennegeléiert ginn
dirwaartkennegeléiert ginn
siwarekennegeléiert ginn
Futur I
echwäert kennegeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kennegeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Konjunktiv II Passiv
Einfacher Konjunktiv II
echgéif kennegeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéif kennegeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Konjunktiv II Perfekt
echwier kennegeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
keine
Bemerkungen (intern)
None
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles