Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
Sprachauswahl  [lu] [de] [fr]

 

duerchkréien durchbekommen (D)
Stammformen duerchkréienkritt duerchduerchkritt
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb hunn • Partikelverb (duerch-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten Varianten für Konjunktiv: ech kréich, du kréichs, hie kréich, mir kréichen, dir kréicht, si kréichen
Indikativ Aktiv
Präsens
echkréien duerch
dukriss duerch
hien/si,hatt/etkritt duerch
mirkréien duerch
dirkritt duerch
sikréien duerch
Präteritum
echkrut duerch
dukruuts duerch
hien/si,hatt/etkrut duerch
mirkruten duerch
dirkrut duerch
sikruten duerch
Perfekt
echhunnduerchkritt
duhuesduerchkritt
hien/si,hatt/ethuetduerchkritt
mirhunnduerchkritt
dirhuttduerchkritt
sihunnduerchkritt
Plusquamperfekt
echhatduerchkritt
duhasduerchkritt
hien/si,hatt/ethatduerchkritt
mirhatenduerchkritt
dirhatduerchkritt
sihatenduerchkritt
Futur I
echwäert duerchkréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchkritt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Einfacher Konjunktiv II
echkrit duerch
dukriits duerch
hien/si,hatt/etkrit duerch
mirkriten duerch
dirkrit duerch
sikriten duerch
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifduerchkréien
dugéifsduerchkréien
hien/si,hatt/etgéifduerchkréien
mirgéifenduerchkréien
dirgéiftduerchkréien
sigéifenduerchkréien
Konjunktiv II Perfekt
echhättduerchkritt
duhässduerchkritt
hien/si,hatt/ethättduerchkritt
mirhättenduerchkritt
dirhättduerchkritt
sihättenduerchkritt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularkeen Imperativ duerch!
Pluralkeen Imperativ duerch!
duerchkritt
duerchkréien
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
bäikréiendropkréienënnerkréienerakréienerauskréienerëmkréienerkréienerofkréienewechkréienhierkréienhikréienkréienmatkréienofkréienopkréienukréienzeréckkréienzoukréien
Bemerkungen (intern)
None
 
 
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles