Informationssystem zur Grammatik des Luxemburgischen
Sprachauswahl  [lu] [de] [fr]

 

iwwerzien berziehen (D)enrober, recouvrir (F)overdraw (E)
Stammformen iwwerzienzitt iwweriwwergezunn
Kennzeichen Unregelmäßiges Verb (Vokalwechsel) • Hilfsverb hunn • Konsonantenvereinfachung • Partikelverb (iwwer-) Endungen
abtrennen? ja/nein
Varianten Variante fr 2.P.Pl, Imperativ Plural: zitt
Indikativ Aktiv
Präsens
echzien iwwer
duzitts iwwer
hien/si,hatt/etzitt iwwer
mirzien iwwer
dirzit iwwer
sizien iwwer
Präteritum
echzouch iwwer
duzouchs iwwer
hien/si,hatt/etzouch iwwer
mirzouchen iwwer
dirzoucht iwwer
sizouchen iwwer
Perfekt
echhunniwwergezunn
duhuesiwwergezunn
hien/si,hatt/ethuetiwwergezunn
mirhunniwwergezunn
dirhuttiwwergezunn
sihunniwwergezunn
Plusquamperfekt
echhatiwwergezunn
duhasiwwergezunn
hien/si,hatt/ethatiwwergezunn
mirhateniwwergezunn
dirhatiwwergezunn
sihateniwwergezunn
Futur I
echwäert iwwerzien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwergezunn hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Konjunktiv II Aktiv
Einfacher Konjunktiv II
echzich iwwer
duzichs iwwer
hien/si,hatt/etzich iwwer
mirzichen iwwer
dirzicht iwwer
sizichen iwwer
Zusammengesetzter Konjunktiv II
echgéifiwwerzien
dugéifsiwwerzien
hien/si,hatt/etgéifiwwerzien
mirgéifeniwwerzien
dirgéiftiwwerzien
sigéifeniwwerzien
Konjunktiv II Perfekt
echhttiwwergezunn
duhssiwwergezunn
hien/si,hatt/ethttiwwergezunn
mirhtteniwwergezunn
dirhttiwwergezunn
sihtteniwwergezunn
Imperativ Partizip Infinitiv
Singularzi iwwer!
Pluralzit iwwer!
iwwergezunn
iwwerzien
Wortbildung des Verbs: Präfixverben, Partikelverben
abezien anzienauszienbizienbeziendranzienduerchzienmerzien mziennnerzienentzieneranzienerauszienerbizieneriwwerzienerofzieneropzienerunzienerzienewechzienfortzienhannerzienhinzienmatziennozienofzienopzienunzienvirzienzienzerckzienzouzien
Bemerkungen (intern)
None
 
 
© 2008.2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles