Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
examinéieren untersuchen (D) – examiner (F)
Formes de base examinéierenexaminéiertexaminéiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echexaminéieren
duexaminéiers
hien/si,hatt/etexaminéiert
mirexaminéieren
direxaminéiert
siexaminéieren
passé composé
echhunnexaminéiert
duhuesexaminéiert
hien/si,hatt/ethuetexaminéiert
mirhunnexaminéiert
dirhuttexaminéiert
sihunnexaminéiert
plus-que-parfait
echhatexaminéiert
duhasexaminéiert
hien/si,hatt/ethatexaminéiert
mirhatenexaminéiert
dirhatexaminéiert
sihatenexaminéiert
futur I
echwäert examinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert examinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifexaminéieren
dugéifsexaminéieren
hien/si,hatt/etgéifexaminéieren
mirgéifenexaminéieren
dirgéiftexaminéieren
sigéifenexaminéieren
conditionnel passé composé
echhättexaminéiert
duhässexaminéiert
hien/si,hatt/ethättexaminéiert
mirhättenexaminéiert
dirhättexaminéiert
sihättenexaminéiert
imperatif participe infinitif
singulierexaminéier!
plurielexaminéiert!
examinéiert
examinéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnexaminéiert
dugëssexaminéiert
hie/si,hatt/etgëttexaminéiert
mirginnexaminéiert
dirgittexaminéiert
siginnexaminéiert
passé composé
echsinnexaminéiert ginn
dubassexaminéiert ginn
hien/si,hatt/etassexaminéiert ginn
mirsinnexaminéiert ginn
dirsiddexaminéiert ginn
sisinnexaminéiert ginn
plus-que-parfait
echwarexaminéiert ginn
duwaarsexaminéiert ginn
hien/si,hatt/etwarexaminéiert ginn
mirwarenexaminéiert ginn
dirwaartexaminéiert ginn
siwarenexaminéiert ginn
futur I
echwäert examinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert examinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif examinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif examinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier examinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles