Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
finaliséieren beenden (D) – finaliser (F)
Formes de base finaliséierenfinaliséiertfinaliséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echfinaliséieren
dufinaliséiers
hien/si,hatt/etfinaliséiert
mirfinaliséieren
dirfinaliséiert
sifinaliséieren
passé composé
echhufinaliséiert
duhuesfinaliséiert
hien/si,hatt/ethuetfinaliséiert
mirhufinaliséiert
dirhuttfinaliséiert
sihufinaliséiert
plus-que-parfait
echhatfinaliséiert
duhasfinaliséiert
hien/si,hatt/ethatfinaliséiert
mirhatefinaliséiert
dirhatfinaliséiert
sihatefinaliséiert
futur I
echwäert finaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert finaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéiffinaliséieren
dugéifsfinaliséieren
hien/si,hatt/etgéiffinaliséieren
mirgéifefinaliséieren
dirgéiftfinaliséieren
sigéifefinaliséieren
conditionnel passé composé
echhättfinaliséiert
duhässfinaliséiert
hien/si,hatt/ethättfinaliséiert
mirhättefinaliséiert
dirhättfinaliséiert
sihättefinaliséiert
imperatif participe infinitif
singulierfinaliséier!
plurielfinaliséiert!
finaliséiert
finaliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgifinaliséiert
dugëssfinaliséiert
hie/si,hatt/etgëttfinaliséiert
mirgifinaliséiert
dirgittfinaliséiert
sigifinaliséiert
passé composé
echsifinaliséiert ginn
dubassfinaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassfinaliséiert ginn
mirsifinaliséiert ginn
dirsiddfinaliséiert ginn
sisifinaliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarfinaliséiert ginn
duwaarsfinaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarfinaliséiert ginn
mirwarefinaliséiert ginn
dirwaartfinaliséiert ginn
siwarefinaliséiert ginn
futur I
echwäert finaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert finaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif finaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif finaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier finaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles