Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
goudronnéieren asphaltieren (D)goudronner (F)
Formes de base goudronnéierengoudronnéiertgoudronnéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echgoudronnéieren
dugoudronnéiers
hien/si,hatt/etgoudronnéiert
mirgoudronnéieren
dirgoudronnéiert
sigoudronnéieren
passé composé
echhugoudronnéiert
duhuesgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethuetgoudronnéiert
mirhugoudronnéiert
dirhuttgoudronnéiert
sihugoudronnéiert
plus-que-parfait
echhatgoudronnéiert
duhasgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethatgoudronnéiert
mirhategoudronnéiert
dirhatgoudronnéiert
sihategoudronnéiert
futur I
echwäert goudronnéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert goudronnéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifgoudronnéieren
dugéifsgoudronnéieren
hien/si,hatt/etgéifgoudronnéieren
mirgéifegoudronnéieren
dirgéiftgoudronnéieren
sigéifegoudronnéieren
conditionnel passé composé
echhättgoudronnéiert
duhässgoudronnéiert
hien/si,hatt/ethättgoudronnéiert
mirhättegoudronnéiert
dirhättgoudronnéiert
sihättegoudronnéiert
imperatif participe infinitif
singuliergoudronnéier!
plurielgoudronnéiert!
goudronnéiert
goudronnéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgigoudronnéiert
dugëssgoudronnéiert
hie/si,hatt/etgëttgoudronnéiert
mirgigoudronnéiert
dirgittgoudronnéiert
sigigoudronnéiert
passé composé
echsigoudronnéiert ginn
dubassgoudronnéiert ginn
hien/si,hatt/etassgoudronnéiert ginn
mirsigoudronnéiert ginn
dirsiddgoudronnéiert ginn
sisigoudronnéiert ginn
plus-que-parfait
echwargoudronnéiert ginn
duwaarsgoudronnéiert ginn
hien/si,hatt/etwargoudronnéiert ginn
mirwaregoudronnéiert ginn
dirwaartgoudronnéiert ginn
siwaregoudronnéiert ginn
futur I
echwäert goudronnéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert goudronnéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif goudronnéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif goudronnéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier goudronnéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles