Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
gouvernéieren regieren (D)gouverner (F)
Formes de base gouvernéierengouvernéiertgouvernéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echgouvernéieren
dugouvernéiers
hien/si,hatt/etgouvernéiert
mirgouvernéieren
dirgouvernéiert
sigouvernéieren
passé composé
echhugouvernéiert
duhuesgouvernéiert
hien/si,hatt/ethuetgouvernéiert
mirhugouvernéiert
dirhuttgouvernéiert
sihugouvernéiert
plus-que-parfait
echhatgouvernéiert
duhasgouvernéiert
hien/si,hatt/ethatgouvernéiert
mirhategouvernéiert
dirhatgouvernéiert
sihategouvernéiert
futur I
echwäert gouvernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert gouvernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifgouvernéieren
dugéifsgouvernéieren
hien/si,hatt/etgéifgouvernéieren
mirgéifegouvernéieren
dirgéiftgouvernéieren
sigéifegouvernéieren
conditionnel passé composé
echhättgouvernéiert
duhässgouvernéiert
hien/si,hatt/ethättgouvernéiert
mirhättegouvernéiert
dirhättgouvernéiert
sihättegouvernéiert
imperatif participe infinitif
singuliergouvernéier!
plurielgouvernéiert!
gouvernéiert
gouvernéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgigouvernéiert
dugëssgouvernéiert
hie/si,hatt/etgëttgouvernéiert
mirgigouvernéiert
dirgittgouvernéiert
sigigouvernéiert
passé composé
echsigouvernéiert ginn
dubassgouvernéiert ginn
hien/si,hatt/etassgouvernéiert ginn
mirsigouvernéiert ginn
dirsiddgouvernéiert ginn
sisigouvernéiert ginn
plus-que-parfait
echwargouvernéiert ginn
duwaarsgouvernéiert ginn
hien/si,hatt/etwargouvernéiert ginn
mirwaregouvernéiert ginn
dirwaartgouvernéiert ginn
siwaregouvernéiert ginn
futur I
echwäert gouvernéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert gouvernéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif gouvernéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif gouvernéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier gouvernéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles