Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
inzeenéieren inszenieren (D)mettre en scène (F)
Formes de base inzeenéiereninzeenéiertinzeenéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
Variantes inszenéieren
indicatif voix active
présent
echinzeenéieren
duinzeenéiers
hien/si,hatt/etinzeenéiert
mirinzeenéieren
dirinzeenéiert
siinzeenéieren
passé composé
echhunninzeenéiert
duhuesinzeenéiert
hien/si,hatt/ethuetinzeenéiert
mirhunninzeenéiert
dirhuttinzeenéiert
sihunninzeenéiert
plus-que-parfait
echhatinzeenéiert
duhasinzeenéiert
hien/si,hatt/ethatinzeenéiert
mirhateninzeenéiert
dirhatinzeenéiert
sihateninzeenéiert
futur I
echwäert inzeenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert inzeenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifinzeenéieren
dugéifsinzeenéieren
hien/si,hatt/etgéifinzeenéieren
mirgéifeninzeenéieren
dirgéiftinzeenéieren
sigéifeninzeenéieren
conditionnel passé composé
echhättinzeenéiert
duhässinzeenéiert
hien/si,hatt/ethättinzeenéiert
mirhätteninzeenéiert
dirhättinzeenéiert
sihätteninzeenéiert
imperatif participe infinitif
singulierinzeenéier!
plurielinzeenéiert!
inzeenéiert
inzeenéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginninzeenéiert
dugëssinzeenéiert
hie/si,hatt/etgëttinzeenéiert
mirginninzeenéiert
dirgittinzeenéiert
siginninzeenéiert
passé composé
echsinninzeenéiert ginn
dubassinzeenéiert ginn
hien/si,hatt/etassinzeenéiert ginn
mirsinninzeenéiert ginn
dirsiddinzeenéiert ginn
sisinninzeenéiert ginn
plus-que-parfait
echwarinzeenéiert ginn
duwaarsinzeenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarinzeenéiert ginn
mirwareninzeenéiert ginn
dirwaartinzeenéiert ginn
siwareninzeenéiert ginn
futur I
echwäert inzeenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert inzeenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif inzeenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif inzeenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier inzeenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles