Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
katalogiséieren katalogis-ieren (D) – cataloguer (F)
Formes de base katalogiséierenkatalogiséiertkatalogiséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echkatalogiséieren
dukatalogiséiers
hien/si,hatt/etkatalogiséiert
mirkatalogiséieren
dirkatalogiséiert
sikatalogiséieren
passé composé
echhukatalogiséiert
duhueskatalogiséiert
hien/si,hatt/ethuetkatalogiséiert
mirhukatalogiséiert
dirhuttkatalogiséiert
sihukatalogiséiert
plus-que-parfait
echhatkatalogiséiert
duhaskatalogiséiert
hien/si,hatt/ethatkatalogiséiert
mirhatekatalogiséiert
dirhatkatalogiséiert
sihatekatalogiséiert
futur I
echwäert katalogiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert katalogiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifkatalogiséieren
dugéifskatalogiséieren
hien/si,hatt/etgéifkatalogiséieren
mirgéifekatalogiséieren
dirgéiftkatalogiséieren
sigéifekatalogiséieren
conditionnel passé composé
echhättkatalogiséiert
duhässkatalogiséiert
hien/si,hatt/ethättkatalogiséiert
mirhättekatalogiséiert
dirhättkatalogiséiert
sihättekatalogiséiert
imperatif participe infinitif
singulierkatalogiséier!
plurielkatalogiséiert!
katalogiséiert
katalogiséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgikatalogiséiert
dugësskatalogiséiert
hie/si,hatt/etgëttkatalogiséiert
mirgikatalogiséiert
dirgittkatalogiséiert
sigikatalogiséiert
passé composé
echsikatalogiséiert ginn
dubasskatalogiséiert ginn
hien/si,hatt/etasskatalogiséiert ginn
mirsikatalogiséiert ginn
dirsiddkatalogiséiert ginn
sisikatalogiséiert ginn
plus-que-parfait
echwarkatalogiséiert ginn
duwaarskatalogiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkatalogiséiert ginn
mirwarekatalogiséiert ginn
dirwaartkatalogiséiert ginn
siwarekatalogiséiert ginn
futur I
echwäert katalogiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert katalogiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif katalogiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif katalogiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier katalogiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles