Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
klimatiséieren klimatisieren (D)climatiser (F)
Formes de base klimatiséierenklimatiséiertklimatiséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echklimatiséieren
duklimatiséiers
hien/si,hatt/etklimatiséiert
mirklimatiséieren
dirklimatiséiert
siklimatiséieren
passé composé
echhuklimatiséiert
duhuesklimatiséiert
hien/si,hatt/ethuetklimatiséiert
mirhuklimatiséiert
dirhuttklimatiséiert
sihuklimatiséiert
plus-que-parfait
echhatklimatiséiert
duhasklimatiséiert
hien/si,hatt/ethatklimatiséiert
mirhateklimatiséiert
dirhatklimatiséiert
sihateklimatiséiert
futur I
echwäert klimatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert klimatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifklimatiséieren
dugéifsklimatiséieren
hien/si,hatt/etgéifklimatiséieren
mirgéifeklimatiséieren
dirgéiftklimatiséieren
sigéifeklimatiséieren
conditionnel passé composé
echhättklimatiséiert
duhässklimatiséiert
hien/si,hatt/ethättklimatiséiert
mirhätteklimatiséiert
dirhättklimatiséiert
sihätteklimatiséiert
imperatif participe infinitif
singulierklimatiséier!
plurielklimatiséiert!
klimatiséiert
klimatiséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiklimatiséiert
dugëssklimatiséiert
hie/si,hatt/etgëttklimatiséiert
mirgiklimatiséiert
dirgittklimatiséiert
sigiklimatiséiert
passé composé
echsiklimatiséiert ginn
dubassklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassklimatiséiert ginn
mirsiklimatiséiert ginn
dirsiddklimatiséiert ginn
sisiklimatiséiert ginn
plus-que-parfait
echwarklimatiséiert ginn
duwaarsklimatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarklimatiséiert ginn
mirwareklimatiséiert ginn
dirwaartklimatiséiert ginn
siwareklimatiséiert ginn
futur I
echwäert klimatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert klimatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif klimatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif klimatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier klimatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles