Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
kommerzialiséieren kommerzialisieren (D)commercialiser (F)
Formes de base kommerzialiséierenkommerzialiséiertkommerzialiséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echkommerzialiséieren
dukommerzialiséiers
hien/si,hatt/etkommerzialiséiert
mirkommerzialiséieren
dirkommerzialiséiert
sikommerzialiséieren
passé composé
echhukommerzialiséiert
duhueskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethuetkommerzialiséiert
mirhukommerzialiséiert
dirhuttkommerzialiséiert
sihukommerzialiséiert
plus-que-parfait
echhatkommerzialiséiert
duhaskommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethatkommerzialiséiert
mirhatekommerzialiséiert
dirhatkommerzialiséiert
sihatekommerzialiséiert
futur I
echwäert kommerzialiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert kommerzialiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifkommerzialiséieren
dugéifskommerzialiséieren
hien/si,hatt/etgéifkommerzialiséieren
mirgéifekommerzialiséieren
dirgéiftkommerzialiséieren
sigéifekommerzialiséieren
conditionnel passé composé
echhättkommerzialiséiert
duhässkommerzialiséiert
hien/si,hatt/ethättkommerzialiséiert
mirhättekommerzialiséiert
dirhättkommerzialiséiert
sihättekommerzialiséiert
imperatif participe infinitif
singulierkommerzialiséier!
plurielkommerzialiséiert!
kommerzialiséiert
kommerzialiséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgikommerzialiséiert
dugësskommerzialiséiert
hie/si,hatt/etgëttkommerzialiséiert
mirgikommerzialiséiert
dirgittkommerzialiséiert
sigikommerzialiséiert
passé composé
echsikommerzialiséiert ginn
dubasskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etasskommerzialiséiert ginn
mirsikommerzialiséiert ginn
dirsiddkommerzialiséiert ginn
sisikommerzialiséiert ginn
plus-que-parfait
echwarkommerzialiséiert ginn
duwaarskommerzialiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarkommerzialiséiert ginn
mirwarekommerzialiséiert ginn
dirwaartkommerzialiséiert ginn
siwarekommerzialiséiert ginn
futur I
echwäert kommerzialiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert kommerzialiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif kommerzialiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif kommerzialiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier kommerzialiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles