Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
konvertéieren konvertieren (D) – converter (F)
Formes de base konvertéierenkonvertéiertkonvertéiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echkonvertéieren
dukonvertéiers
hien/si,hatt/etkonvertéiert
mirkonvertéieren
dirkonvertéiert
sikonvertéieren
passé composé
echhukonvertéiert
duhueskonvertéiert
hien/si,hatt/ethuetkonvertéiert
mirhukonvertéiert
dirhuttkonvertéiert
sihukonvertéiert
plus-que-parfait
echhatkonvertéiert
duhaskonvertéiert
hien/si,hatt/ethatkonvertéiert
mirhatekonvertéiert
dirhatkonvertéiert
sihatekonvertéiert
futur I
echwäert konvertéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert konvertéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifkonvertéieren
dugéifskonvertéieren
hien/si,hatt/etgéifkonvertéieren
mirgéifekonvertéieren
dirgéiftkonvertéieren
sigéifekonvertéieren
conditionnel passé composé
echhättkonvertéiert
duhässkonvertéiert
hien/si,hatt/ethättkonvertéiert
mirhättekonvertéiert
dirhättkonvertéiert
sihättekonvertéiert
imperatif participe infinitif
singulierkonvertéier!
plurielkonvertéiert!
konvertéiert
konvertéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgikonvertéiert
dugësskonvertéiert
hie/si,hatt/etgëttkonvertéiert
mirgikonvertéiert
dirgittkonvertéiert
sigikonvertéiert
passé composé
echsikonvertéiert ginn
dubasskonvertéiert ginn
hien/si,hatt/etasskonvertéiert ginn
mirsikonvertéiert ginn
dirsiddkonvertéiert ginn
sisikonvertéiert ginn
plus-que-parfait
echwarkonvertéiert ginn
duwaarskonvertéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkonvertéiert ginn
mirwarekonvertéiert ginn
dirwaartkonvertéiert ginn
siwarekonvertéiert ginn
futur I
echwäert konvertéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert konvertéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif konvertéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif konvertéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier konvertéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles