Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
eriwwerkucken herberschauen (D) – regarder de l'autre ct (F)
Formes de base eriwwerkuckenkuckt eriwwereriwwergekuckt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (eriwwer-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echkucken eriwwer
dukucks eriwwer
hien/si,hatt/etkuckt eriwwer
mirkucken eriwwer
dirkuckt eriwwer
sikucken eriwwer
pass compos
echhunneriwwergekuckt
duhueseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethueteriwwergekuckt
mirhunneriwwergekuckt
dirhutteriwwergekuckt
sihunneriwwergekuckt
plus-que-parfait
echhateriwwergekuckt
duhaseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethateriwwergekuckt
mirhateneriwwergekuckt
dirhateriwwergekuckt
sihateneriwwergekuckt
futur I
echwäert eriwwerkucken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert eriwwergekuckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéiferiwwerkucken
dugéifseriwwerkucken
hien/si,hatt/etgéiferiwwerkucken
mirgéifeneriwwerkucken
dirgéifteriwwerkucken
sigéifeneriwwerkucken
conditionnel pass compos
echhtteriwwergekuckt
duhsseriwwergekuckt
hien/si,hatt/ethtteriwwergekuckt
mirhtteneriwwergekuckt
dirhtteriwwergekuckt
sihtteneriwwergekuckt
imperatif participe infinitif
singulierkuck eriwwer!
plurielkuckt eriwwer!
eriwwergekuckt
eriwwerkucken
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginneriwwergekuckt
dugësseriwwergekuckt
hie/si,hatt/etgëtteriwwergekuckt
mirginneriwwergekuckt
dirgitteriwwergekuckt
siginneriwwergekuckt
pass compos
echsinneriwwergekuckt ginn
dubasseriwwergekuckt ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergekuckt ginn
mirsinneriwwergekuckt ginn
dirsidderiwwergekuckt ginn
sisinneriwwergekuckt ginn
plus-que-parfait
echwareriwwergekuckt ginn
duwaarseriwwergekuckt ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergekuckt ginn
mirwareneriwwergekuckt ginn
dirwaarteriwwergekuckt ginn
siwareneriwwergekuckt ginn
futur I
echwäert eriwwergekuckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert eriwwergekuckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif eriwwergekuckt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif eriwwergekuckt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier eriwwergekuckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
auskuckenbekuckendrakuckenduerchkuckenmkuckenerauskuckenerofkuckeneropkuckenewechkuckeniwwerkuckeniwwerkuckenkuckennokuckenofkuckenopkuckenukuckenverkuckenzerckkucken
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles