Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
kujenéieren peinigen (D) – tourmenter (F)
Formes de base kujenéierenkujenéiertkujenéiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echkujenéieren
dukujenéiers
hien/si,hatt/etkujenéiert
mirkujenéieren
dirkujenéiert
sikujenéieren
passé composé
echhukujenéiert
duhueskujenéiert
hien/si,hatt/ethuetkujenéiert
mirhukujenéiert
dirhuttkujenéiert
sihukujenéiert
plus-que-parfait
echhatkujenéiert
duhaskujenéiert
hien/si,hatt/ethatkujenéiert
mirhatekujenéiert
dirhatkujenéiert
sihatekujenéiert
futur I
echwäert kujenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert kujenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifkujenéieren
dugéifskujenéieren
hien/si,hatt/etgéifkujenéieren
mirgéifekujenéieren
dirgéiftkujenéieren
sigéifekujenéieren
conditionnel passé composé
echhättkujenéiert
duhässkujenéiert
hien/si,hatt/ethättkujenéiert
mirhättekujenéiert
dirhättkujenéiert
sihättekujenéiert
imperatif participe infinitif
singulierkujenéier!
plurielkujenéiert!
kujenéiert
kujenéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgikujenéiert
dugësskujenéiert
hie/si,hatt/etgëttkujenéiert
mirgikujenéiert
dirgittkujenéiert
sigikujenéiert
passé composé
echsikujenéiert ginn
dubasskujenéiert ginn
hien/si,hatt/etasskujenéiert ginn
mirsikujenéiert ginn
dirsiddkujenéiert ginn
sisikujenéiert ginn
plus-que-parfait
echwarkujenéiert ginn
duwaarskujenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarkujenéiert ginn
mirwarekujenéiert ginn
dirwaartkujenéiert ginn
siwarekujenéiert ginn
futur I
echwäert kujenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert kujenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif kujenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif kujenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier kujenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles