Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
iwwerlueden berladen (D) – surcharger (F)
Formes de base iwwerluedeniwwerluetiwwerlueden
Signe distinctif unregelmig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • Réduction des consonnes • Dévoisement final • verbe préfixé (iwwer-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echiwwerlueden
duiwwerluets
hien/si,hatt/etiwwerluet
miriwwerlueden
diriwwerluet
siiwwerlueden
pass compos
echhunniwwerlueden
duhuesiwwerlueden
hien/si,hatt/ethuetiwwerlueden
mirhunniwwerlueden
dirhuttiwwerlueden
sihunniwwerlueden
plus-que-parfait
echhatiwwerlueden
duhasiwwerlueden
hien/si,hatt/ethatiwwerlueden
mirhateniwwerlueden
dirhatiwwerlueden
sihateniwwerlueden
futur I
echwäert iwwerlueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert iwwerlueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifiwwerlueden
dugéifsiwwerlueden
hien/si,hatt/etgéifiwwerlueden
mirgéifeniwwerlueden
dirgéiftiwwerlueden
sigéifeniwwerlueden
conditionnel pass compos
echhttiwwerlueden
duhssiwwerlueden
hien/si,hatt/ethttiwwerlueden
mirhtteniwwerlueden
dirhttiwwerlueden
sihtteniwwerlueden
imperatif participe infinitif
singulieriwwerluet!
plurieliwwerluet!
iwwerlueden
iwwerlueden
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginniwwerlueden
dugëssiwwerlueden
hie/si,hatt/etgëttiwwerlueden
mirginniwwerlueden
dirgittiwwerlueden
siginniwwerlueden
pass compos
echsinniwwerluede ginn
dubassiwwerluede ginn
hien/si,hatt/etassiwwerluede ginn
mirsinniwwerluede ginn
dirsiddiwwerluede ginn
sisinniwwerluede ginn
plus-que-parfait
echwariwwerluede ginn
duwaarsiwwerluede ginn
hien/si,hatt/etwariwwerluede ginn
mirwareniwwerluede ginn
dirwaartiwwerluede ginn
siwareniwwerluede ginn
futur I
echwäert iwwerluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert iwwerluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif iwwerlueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif iwwerluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier iwwerluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedenluedenofluedenopluedenverlueden
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles