Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
oplueden aufladen (D) – charger (F)
Formes de base opluedenluet opopgelueden
Signe distinctif unregelmig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • Réduction des consonnes • Dévoisement final • verbe à particule (op-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echlueden op
duluets op
hien/si,hatt/etluet op
mirlueden op
dirluet op
silueden op
pass compos
echhunnopgelueden
duhuesopgelueden
hien/si,hatt/ethuetopgelueden
mirhunnopgelueden
dirhuttopgelueden
sihunnopgelueden
plus-que-parfait
echhatopgelueden
duhasopgelueden
hien/si,hatt/ethatopgelueden
mirhatenopgelueden
dirhatopgelueden
sihatenopgelueden
futur I
echwäert oplueden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert opgelueden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifoplueden
dugéifsoplueden
hien/si,hatt/etgéifoplueden
mirgéifenoplueden
dirgéiftoplueden
sigéifenoplueden
conditionnel pass compos
echhttopgelueden
duhssopgelueden
hien/si,hatt/ethttopgelueden
mirhttenopgelueden
dirhttopgelueden
sihttenopgelueden
imperatif participe infinitif
singulierluet op!
plurielluet op!
opgelueden
oplueden
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnopgelueden
dugëssopgelueden
hie/si,hatt/etgëttopgelueden
mirginnopgelueden
dirgittopgelueden
siginnopgelueden
pass compos
echsinnopgeluede ginn
dubassopgeluede ginn
hien/si,hatt/etassopgeluede ginn
mirsinnopgeluede ginn
dirsiddopgeluede ginn
sisinnopgeluede ginn
plus-que-parfait
echwaropgeluede ginn
duwaarsopgeluede ginn
hien/si,hatt/etwaropgeluede ginn
mirwarenopgeluede ginn
dirwaartopgeluede ginn
siwarenopgeluede ginn
futur I
echwäert opgeluede ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert opgeluede gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif opgelueden
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif opgeluede ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier opgeluede ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aluedenausluedenbeluedenmluedenerofluedeniwwerluedenluedenofluedenverlueden
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles