Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
bäimëschen beimischen (D) – ajouter, mélanger (F)
Formes de base bäimëschenmëscht bäibäigemëscht
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (bäi-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echmësche bäi
dumëschs bäi
hien/si,hatt/etmëscht bäi
mirmësche bäi
dirmëscht bäi
simësche bäi
passé composé
echhubäigemëscht
duhuesbäigemëscht
hien/si,hatt/ethuetbäigemëscht
mirhubäigemëscht
dirhuttbäigemëscht
sihubäigemëscht
plus-que-parfait
echhatbäigemëscht
duhasbäigemëscht
hien/si,hatt/ethatbäigemëscht
mirhatebäigemëscht
dirhatbäigemëscht
sihatebäigemëscht
futur I
echwäert bäimëschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert bäigemëscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifbäimëschen
dugéifsbäimëschen
hien/si,hatt/etgéifbäimëschen
mirgéifebäimëschen
dirgéiftbäimëschen
sigéifebäimëschen
conditionnel passé composé
echhättbäigemëscht
duhässbäigemëscht
hien/si,hatt/ethättbäigemëscht
mirhättebäigemëscht
dirhättbäigemëscht
sihättebäigemëscht
imperatif participe infinitif
singuliermësch bäi!
plurielmëscht bäi!
bäigemëscht
bäimëschen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgibäigemëscht
dugëssbäigemëscht
hie/si,hatt/etgëttbäigemëscht
mirgibäigemëscht
dirgittbäigemëscht
sigibäigemëscht
passé composé
echsibäigemëscht ginn
dubassbäigemëscht ginn
hien/si,hatt/etassbäigemëscht ginn
mirsibäigemëscht ginn
dirsiddbäigemëscht ginn
sisibäigemëscht ginn
plus-que-parfait
echwarbäigemëscht ginn
duwaarsbäigemëscht ginn
hien/si,hatt/etwarbäigemëscht ginn
mirwarebäigemëscht ginn
dirwaartbäigemëscht ginn
siwarebäigemëscht ginn
futur I
echwäert bäigemëscht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert bäigemëscht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif bäigemëscht
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif bäigemëscht ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier bäigemëscht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
amëschendramëschenmatmëschenmëschenvermëschen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles