Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
demobiliséieren demobilisieren (D) – démobiliser (F)
Formes de base demobiliséierendemobiliséiertdemobiliséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe préfixé (de-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echdemobiliséieren
dudemobiliséiers
hien/si,hatt/etdemobiliséiert
mirdemobiliséieren
dirdemobiliséiert
sidemobiliséieren
passé composé
echhunndemobiliséiert
duhuesdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethuetdemobiliséiert
mirhunndemobiliséiert
dirhuttdemobiliséiert
sihunndemobiliséiert
plus-que-parfait
echhatdemobiliséiert
duhasdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethatdemobiliséiert
mirhatendemobiliséiert
dirhatdemobiliséiert
sihatendemobiliséiert
futur I
echwäert demobiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert demobiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifdemobiliséieren
dugéifsdemobiliséieren
hien/si,hatt/etgéifdemobiliséieren
mirgéifendemobiliséieren
dirgéiftdemobiliséieren
sigéifendemobiliséieren
conditionnel passé composé
echhättdemobiliséiert
duhässdemobiliséiert
hien/si,hatt/ethättdemobiliséiert
mirhättendemobiliséiert
dirhättdemobiliséiert
sihättendemobiliséiert
imperatif participe infinitif
singulierdemobiliséier!
plurieldemobiliséiert!
demobiliséiert
demobiliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginndemobiliséiert
dugëssdemobiliséiert
hie/si,hatt/etgëttdemobiliséiert
mirginndemobiliséiert
dirgittdemobiliséiert
siginndemobiliséiert
passé composé
echsinndemobiliséiert ginn
dubassdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassdemobiliséiert ginn
mirsinndemobiliséiert ginn
dirsidddemobiliséiert ginn
sisinndemobiliséiert ginn
plus-que-parfait
echwardemobiliséiert ginn
duwaarsdemobiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwardemobiliséiert ginn
mirwarendemobiliséiert ginn
dirwaartdemobiliséiert ginn
siwarendemobiliséiert ginn
futur I
echwäert demobiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert demobiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif demobiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif demobiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier demobiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles