Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
benoriichtegen benachrichtigen (D) – informer (F)
Formes de base benoriichtegenbenoriichtegtbenoriichtegt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe préfixé (be-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echbenoriichtegen
dubenoriichtegs
hien/si,hatt/etbenoriichtegt
mirbenoriichtegen
dirbenoriichtegt
sibenoriichtegen
pass compos
echhubenoriichtegt
duhuesbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethuetbenoriichtegt
mirhubenoriichtegt
dirhuttbenoriichtegt
sihubenoriichtegt
plus-que-parfait
echhatbenoriichtegt
duhasbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethatbenoriichtegt
mirhatebenoriichtegt
dirhatbenoriichtegt
sihatebenoriichtegt
futur I
echwäert benoriichtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert benoriichtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifbenoriichtegen
dugéifsbenoriichtegen
hien/si,hatt/etgéifbenoriichtegen
mirgéifebenoriichtegen
dirgéiftbenoriichtegen
sigéifebenoriichtegen
conditionnel pass compos
echhttbenoriichtegt
duhssbenoriichtegt
hien/si,hatt/ethttbenoriichtegt
mirhättebenoriichtegt
dirhttbenoriichtegt
sihättebenoriichtegt
imperatif participe infinitif
singulierbenoriichteg!
plurielbenoriichtegt!
benoriichtegt
benoriichtegen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgibenoriichtegt
dugëssbenoriichtegt
hie/si,hatt/etgëttbenoriichtegt
mirgibenoriichtegt
dirgittbenoriichtegt
sigibenoriichtegt
pass compos
echsibenoriichtegt ginn
dubassbenoriichtegt ginn
hien/si,hatt/etassbenoriichtegt ginn
mirsibenoriichtegt ginn
dirsiddbenoriichtegt ginn
sisibenoriichtegt ginn
plus-que-parfait
echwarbenoriichtegt ginn
duwaarsbenoriichtegt ginn
hien/si,hatt/etwarbenoriichtegt ginn
mirwarebenoriichtegt ginn
dirwaartbenoriichtegt ginn
siwarebenoriichtegt ginn
futur I
echwäert benoriichtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert benoriichtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif benoriichtegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel composé
echgif benoriichtegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
conditionnel pass compos
echwier benoriichtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles