Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
ausnotzen ausnutzen (D) – exploiter (F)
Formes de base ausnotzennotzt ausausgenotzt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • Réduction des consonnes • verbe à particule (aus-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echnotzen aus
dunotz aus
hien/si,hatt/etnotzt aus
mirnotzen aus
dirnotzt aus
sinotzen aus
pass compos
echhunnausgenotzt
duhuesausgenotzt
hien/si,hatt/ethuetausgenotzt
mirhunnausgenotzt
dirhuttausgenotzt
sihunnausgenotzt
plus-que-parfait
echhatausgenotzt
duhasausgenotzt
hien/si,hatt/ethatausgenotzt
mirhatenausgenotzt
dirhatausgenotzt
sihatenausgenotzt
futur I
echwäert ausnotzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ausgenotzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifausnotzen
dugéifsausnotzen
hien/si,hatt/etgéifausnotzen
mirgéifenausnotzen
dirgéiftausnotzen
sigéifenausnotzen
conditionnel pass compos
echhttausgenotzt
duhssausgenotzt
hien/si,hatt/ethttausgenotzt
mirhttenausgenotzt
dirhttausgenotzt
sihttenausgenotzt
imperatif participe infinitif
singuliernotz aus!
plurielnotzt aus!
ausgenotzt
ausnotzen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnausgenotzt
dugëssausgenotzt
hie/si,hatt/etgëttausgenotzt
mirginnausgenotzt
dirgittausgenotzt
siginnausgenotzt
pass compos
echsinnausgenotzt ginn
dubassausgenotzt ginn
hien/si,hatt/etassausgenotzt ginn
mirsinnausgenotzt ginn
dirsiddausgenotzt ginn
sisinnausgenotzt ginn
plus-que-parfait
echwarausgenotzt ginn
duwaarsausgenotzt ginn
hien/si,hatt/etwarausgenotzt ginn
mirwarenausgenotzt ginn
dirwaartausgenotzt ginn
siwarenausgenotzt ginn
futur I
echwäert ausgenotzt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ausgenotzt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif ausgenotzt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif ausgenotzt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier ausgenotzt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
benotzennotzenofnotzen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles