Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
penaliséieren bestrafen (D) – punir (F)
Formes de base penaliséierenpenaliséiertpenaliséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echpenaliséieren
dupenaliséiers
hien/si,hatt/etpenaliséiert
mirpenaliséieren
dirpenaliséiert
sipenaliséieren
passé composé
echhupenaliséiert
duhuespenaliséiert
hien/si,hatt/ethuetpenaliséiert
mirhupenaliséiert
dirhuttpenaliséiert
sihupenaliséiert
plus-que-parfait
echhatpenaliséiert
duhaspenaliséiert
hien/si,hatt/ethatpenaliséiert
mirhatepenaliséiert
dirhatpenaliséiert
sihatepenaliséiert
futur I
echwäert penaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert penaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifpenaliséieren
dugéifspenaliséieren
hien/si,hatt/etgéifpenaliséieren
mirgéifepenaliséieren
dirgéiftpenaliséieren
sigéifepenaliséieren
conditionnel passé composé
echhättpenaliséiert
duhässpenaliséiert
hien/si,hatt/ethättpenaliséiert
mirhättepenaliséiert
dirhättpenaliséiert
sihättepenaliséiert
imperatif participe infinitif
singulierpenaliséier!
plurielpenaliséiert!
penaliséiert
penaliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgipenaliséiert
dugësspenaliséiert
hie/si,hatt/etgëttpenaliséiert
mirgipenaliséiert
dirgittpenaliséiert
sigipenaliséiert
passé composé
echsipenaliséiert ginn
dubasspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etasspenaliséiert ginn
mirsipenaliséiert ginn
dirsiddpenaliséiert ginn
sisipenaliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarpenaliséiert ginn
duwaarspenaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarpenaliséiert ginn
mirwarepenaliséiert ginn
dirwaartpenaliséiert ginn
siwarepenaliséiert ginn
futur I
echwäert penaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert penaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif penaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif penaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier penaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles