Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
perfektionéieren perfektionieren (D)perfectionner (F)
Formes de base perfektionéierenperfektionéiertperfektionéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echperfektionéieren
duperfektionéiers
hien/si,hatt/etperfektionéiert
mirperfektionéieren
dirperfektionéiert
siperfektionéieren
passé composé
echhuperfektionéiert
duhuesperfektionéiert
hien/si,hatt/ethuetperfektionéiert
mirhuperfektionéiert
dirhuttperfektionéiert
sihuperfektionéiert
plus-que-parfait
echhatperfektionéiert
duhasperfektionéiert
hien/si,hatt/ethatperfektionéiert
mirhateperfektionéiert
dirhatperfektionéiert
sihateperfektionéiert
futur I
echwäert perfektionéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert perfektionéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifperfektionéieren
dugéifsperfektionéieren
hien/si,hatt/etgéifperfektionéieren
mirgéifeperfektionéieren
dirgéiftperfektionéieren
sigéifeperfektionéieren
conditionnel passé composé
echhättperfektionéiert
duhässperfektionéiert
hien/si,hatt/ethättperfektionéiert
mirhätteperfektionéiert
dirhättperfektionéiert
sihätteperfektionéiert
imperatif participe infinitif
singulierperfektionéier!
plurielperfektionéiert!
perfektionéiert
perfektionéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiperfektionéiert
dugëssperfektionéiert
hie/si,hatt/etgëttperfektionéiert
mirgiperfektionéiert
dirgittperfektionéiert
sigiperfektionéiert
passé composé
echsiperfektionéiert ginn
dubassperfektionéiert ginn
hien/si,hatt/etassperfektionéiert ginn
mirsiperfektionéiert ginn
dirsiddperfektionéiert ginn
sisiperfektionéiert ginn
plus-que-parfait
echwarperfektionéiert ginn
duwaarsperfektionéiert ginn
hien/si,hatt/etwarperfektionéiert ginn
mirwareperfektionéiert ginn
dirwaartperfektionéiert ginn
siwareperfektionéiert ginn
futur I
echwäert perfektionéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert perfektionéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif perfektionéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif perfektionéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier perfektionéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles