Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
prevenéieren warnen (D)prévener (F)
Formes de base prevenéierenprevenéiertprevenéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
Variantes prävenéieren
indicatif voix active
présent
echprevenéieren
duprevenéiers
hien/si,hatt/etprevenéiert
mirprevenéieren
dirprevenéiert
siprevenéieren
passé composé
echhuprevenéiert
duhuesprevenéiert
hien/si,hatt/ethuetprevenéiert
mirhuprevenéiert
dirhuttprevenéiert
sihuprevenéiert
plus-que-parfait
echhatprevenéiert
duhasprevenéiert
hien/si,hatt/ethatprevenéiert
mirhateprevenéiert
dirhatprevenéiert
sihateprevenéiert
futur I
echwäert prevenéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert prevenéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifprevenéieren
dugéifsprevenéieren
hien/si,hatt/etgéifprevenéieren
mirgéifeprevenéieren
dirgéiftprevenéieren
sigéifeprevenéieren
conditionnel passé composé
echhättprevenéiert
duhässprevenéiert
hien/si,hatt/ethättprevenéiert
mirhätteprevenéiert
dirhättprevenéiert
sihätteprevenéiert
imperatif participe infinitif
singulierprevenéier!
plurielprevenéiert!
prevenéiert
prevenéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiprevenéiert
dugëssprevenéiert
hie/si,hatt/etgëttprevenéiert
mirgiprevenéiert
dirgittprevenéiert
sigiprevenéiert
passé composé
echsiprevenéiert ginn
dubassprevenéiert ginn
hien/si,hatt/etassprevenéiert ginn
mirsiprevenéiert ginn
dirsiddprevenéiert ginn
sisiprevenéiert ginn
plus-que-parfait
echwarprevenéiert ginn
duwaarsprevenéiert ginn
hien/si,hatt/etwarprevenéiert ginn
mirwareprevenéiert ginn
dirwaartprevenéiert ginn
siwareprevenéiert ginn
futur I
echwäert prevenéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert prevenéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif prevenéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif prevenéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier prevenéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles