Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
privatiséieren privatisieren (D) – privatiser (F)
Formes de base privatiséierenprivatiséiertprivatiséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echprivatiséieren
duprivatiséiers
hien/si,hatt/etprivatiséiert
mirprivatiséieren
dirprivatiséiert
siprivatiséieren
passé composé
echhuprivatiséiert
duhuesprivatiséiert
hien/si,hatt/ethuetprivatiséiert
mirhuprivatiséiert
dirhuttprivatiséiert
sihuprivatiséiert
plus-que-parfait
echhatprivatiséiert
duhasprivatiséiert
hien/si,hatt/ethatprivatiséiert
mirhateprivatiséiert
dirhatprivatiséiert
sihateprivatiséiert
futur I
echwäert privatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert privatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifprivatiséieren
dugéifsprivatiséieren
hien/si,hatt/etgéifprivatiséieren
mirgéifeprivatiséieren
dirgéiftprivatiséieren
sigéifeprivatiséieren
conditionnel passé composé
echhättprivatiséiert
duhässprivatiséiert
hien/si,hatt/ethättprivatiséiert
mirhätteprivatiséiert
dirhättprivatiséiert
sihätteprivatiséiert
imperatif participe infinitif
singulierprivatiséier!
plurielprivatiséiert!
privatiséiert
privatiséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiprivatiséiert
dugëssprivatiséiert
hie/si,hatt/etgëttprivatiséiert
mirgiprivatiséiert
dirgittprivatiséiert
sigiprivatiséiert
passé composé
echsiprivatiséiert ginn
dubassprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etassprivatiséiert ginn
mirsiprivatiséiert ginn
dirsiddprivatiséiert ginn
sisiprivatiséiert ginn
plus-que-parfait
echwarprivatiséiert ginn
duwaarsprivatiséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprivatiséiert ginn
mirwareprivatiséiert ginn
dirwaartprivatiséiert ginn
siwareprivatiséiert ginn
futur I
echwäert privatiséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert privatiséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif privatiséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif privatiséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier privatiséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles