Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
professionaliséieren professionalisieren (D)professionnaliser (F)
Formes de base professionaliséierenprofessionaliséiertprofessionaliséiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echprofessionaliséieren
duprofessionaliséiers
hien/si,hatt/etprofessionaliséiert
mirprofessionaliséieren
dirprofessionaliséiert
siprofessionaliséieren
passé composé
echhuprofessionaliséiert
duhuesprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethuetprofessionaliséiert
mirhuprofessionaliséiert
dirhuttprofessionaliséiert
sihuprofessionaliséiert
plus-que-parfait
echhatprofessionaliséiert
duhasprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethatprofessionaliséiert
mirhateprofessionaliséiert
dirhatprofessionaliséiert
sihateprofessionaliséiert
futur I
echwäert professionaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert professionaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifprofessionaliséieren
dugéifsprofessionaliséieren
hien/si,hatt/etgéifprofessionaliséieren
mirgéifeprofessionaliséieren
dirgéiftprofessionaliséieren
sigéifeprofessionaliséieren
conditionnel passé composé
echhättprofessionaliséiert
duhässprofessionaliséiert
hien/si,hatt/ethättprofessionaliséiert
mirhätteprofessionaliséiert
dirhättprofessionaliséiert
sihätteprofessionaliséiert
imperatif participe infinitif
singulierprofessionaliséier!
plurielprofessionaliséiert!
professionaliséiert
professionaliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiprofessionaliséiert
dugëssprofessionaliséiert
hie/si,hatt/etgëttprofessionaliséiert
mirgiprofessionaliséiert
dirgittprofessionaliséiert
sigiprofessionaliséiert
passé composé
echsiprofessionaliséiert ginn
dubassprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassprofessionaliséiert ginn
mirsiprofessionaliséiert ginn
dirsiddprofessionaliséiert ginn
sisiprofessionaliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarprofessionaliséiert ginn
duwaarsprofessionaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarprofessionaliséiert ginn
mirwareprofessionaliséiert ginn
dirwaartprofessionaliséiert ginn
siwareprofessionaliséiert ginn
futur I
echwäert professionaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert professionaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif professionaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif professionaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier professionaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles