Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
ëmquartéieren umquartieren (D)reloger (F)
Formes de base ëmquartéierenquartéiert ëmëmquartéiert
Signe distinctif verbe irrégulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (ëm-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echquartéieren ëm
duquartéiers ëm
hien/si,hatt/etquartéiert ëm
mirquartéieren ëm
dirquartéiert ëm
siquartéieren ëm
passé composé
echhunnëmquartéiert
duhuesëmquartéiert
hien/si,hatt/ethuetëmquartéiert
mirhunnëmquartéiert
dirhuttëmquartéiert
sihunnëmquartéiert
plus-que-parfait
echhatëmquartéiert
duhasëmquartéiert
hien/si,hatt/ethatëmquartéiert
mirhatenëmquartéiert
dirhatëmquartéiert
sihatenëmquartéiert
futur I
echwäert ëmquartéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ëmquartéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifëmquartéieren
dugéifsëmquartéieren
hien/si,hatt/etgéifëmquartéieren
mirgéifenëmquartéieren
dirgéiftëmquartéieren
sigéifenëmquartéieren
conditionnel passé composé
echhättëmquartéiert
duhässëmquartéiert
hien/si,hatt/ethättëmquartéiert
mirhättenëmquartéiert
dirhättëmquartéiert
sihättenëmquartéiert
imperatif participe infinitif
singulierquartéier ëm!
plurielquartéiert ëm!
ëmquartéiert
ëmquartéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnëmquartéiert
dugëssëmquartéiert
hie/si,hatt/etgëttëmquartéiert
mirginnëmquartéiert
dirgittëmquartéiert
siginnëmquartéiert
passé composé
echsinnëmquartéiert ginn
dubassëmquartéiert ginn
hien/si,hatt/etassëmquartéiert ginn
mirsinnëmquartéiert ginn
dirsiddëmquartéiert ginn
sisinnëmquartéiert ginn
plus-que-parfait
echwarëmquartéiert ginn
duwaarsëmquartéiert ginn
hien/si,hatt/etwarëmquartéiert ginn
mirwarenëmquartéiert ginn
dirwaartëmquartéiert ginn
siwarenëmquartéiert ginn
futur I
echwäert ëmquartéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ëmquartéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif ëmquartéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif ëmquartéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier ëmquartéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aquartéierenausquartéieren
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles