Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
raffinéieren raffinieren (D) – raffiner (F)
Formes de base raffinéierenraffinéiertraffinéiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echraffinéieren
duraffinéiers
hien/si,hatt/etraffinéiert
mirraffinéieren
dirraffinéiert
siraffinéieren
passé composé
echhuraffinéiert
duhuesraffinéiert
hien/si,hatt/ethuetraffinéiert
mirhuraffinéiert
dirhuttraffinéiert
sihuraffinéiert
plus-que-parfait
echhatraffinéiert
duhasraffinéiert
hien/si,hatt/ethatraffinéiert
mirhateraffinéiert
dirhatraffinéiert
sihateraffinéiert
futur I
echwäert raffinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert raffinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifraffinéieren
dugéifsraffinéieren
hien/si,hatt/etgéifraffinéieren
mirgéiferaffinéieren
dirgéiftraffinéieren
sigéiferaffinéieren
conditionnel passé composé
echhättraffinéiert
duhässraffinéiert
hien/si,hatt/ethättraffinéiert
mirhätteraffinéiert
dirhättraffinéiert
sihätteraffinéiert
imperatif participe infinitif
singulierraffinéier!
plurielraffinéiert!
raffinéiert
raffinéieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiraffinéiert
dugëssraffinéiert
hie/si,hatt/etgëttraffinéiert
mirgiraffinéiert
dirgittraffinéiert
sigiraffinéiert
passé composé
echsiraffinéiert ginn
dubassraffinéiert ginn
hien/si,hatt/etassraffinéiert ginn
mirsiraffinéiert ginn
dirsiddraffinéiert ginn
sisiraffinéiert ginn
plus-que-parfait
echwarraffinéiert ginn
duwaarsraffinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarraffinéiert ginn
mirwareraffinéiert ginn
dirwaartraffinéiert ginn
siwareraffinéiert ginn
futur I
echwäert raffinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert raffinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif raffinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif raffinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier raffinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles