Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
berécksichtegen berücksichtigen (D) – considérer (F)
Formes de base berécksichtegenberécksichtegtberécksichtegt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe préfixé (be-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echberécksichtegen
duberécksichtegs
hien/si,hatt/etberécksichtegt
mirberécksichtegen
dirberécksichtegt
siberécksichtegen
passé composé
echhuberécksichtegt
duhuesberécksichtegt
hien/si,hatt/ethuetberécksichtegt
mirhuberécksichtegt
dirhuttberécksichtegt
sihuberécksichtegt
plus-que-parfait
echhatberécksichtegt
duhasberécksichtegt
hien/si,hatt/ethatberécksichtegt
mirhateberécksichtegt
dirhatberécksichtegt
sihateberécksichtegt
futur I
echwäert berécksichtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert berécksichtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifberécksichtegen
dugéifsberécksichtegen
hien/si,hatt/etgéifberécksichtegen
mirgéifeberécksichtegen
dirgéiftberécksichtegen
sigéifeberécksichtegen
conditionnel passé composé
echhättberécksichtegt
duhässberécksichtegt
hien/si,hatt/ethättberécksichtegt
mirhätteberécksichtegt
dirhättberécksichtegt
sihätteberécksichtegt
imperatif participe infinitif
singulierberécksichteg!
plurielberécksichtegt!
berécksichtegt
berécksichtegen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgiberécksichtegt
dugëssberécksichtegt
hie/si,hatt/etgëttberécksichtegt
mirgiberécksichtegt
dirgittberécksichtegt
sigiberécksichtegt
passé composé
echsiberécksichtegt ginn
dubassberécksichtegt ginn
hien/si,hatt/etassberécksichtegt ginn
mirsiberécksichtegt ginn
dirsiddberécksichtegt ginn
sisiberécksichtegt ginn
plus-que-parfait
echwarberécksichtegt ginn
duwaarsberécksichtegt ginn
hien/si,hatt/etwarberécksichtegt ginn
mirwareberécksichtegt ginn
dirwaartberécksichtegt ginn
siwareberécksichtegt ginn
futur I
echwäert berécksichtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert berécksichtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif berécksichtegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif berécksichtegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier berécksichtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles