Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
duerchreechen durchreichen (D) – passer (F)
Formes de base duerchreechenreecht duerchduerchgereecht
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (duerch-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echreechen duerch
dureechs duerch
hien/si,hatt/etreecht duerch
mirreechen duerch
dirreecht duerch
sireechen duerch
pass compos
echhunnduerchgereecht
duhuesduerchgereecht
hien/si,hatt/ethuetduerchgereecht
mirhunnduerchgereecht
dirhuttduerchgereecht
sihunnduerchgereecht
plus-que-parfait
echhatduerchgereecht
duhasduerchgereecht
hien/si,hatt/ethatduerchgereecht
mirhatenduerchgereecht
dirhatduerchgereecht
sihatenduerchgereecht
futur I
echwäert duerchreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifduerchreechen
dugéifsduerchreechen
hien/si,hatt/etgéifduerchreechen
mirgéifenduerchreechen
dirgéiftduerchreechen
sigéifenduerchreechen
conditionnel pass compos
echhttduerchgereecht
duhssduerchgereecht
hien/si,hatt/ethttduerchgereecht
mirhttenduerchgereecht
dirhttduerchgereecht
sihttenduerchgereecht
imperatif participe infinitif
singulierreech duerch!
plurielreecht duerch!
duerchgereecht
duerchreechen
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnduerchgereecht
dugëssduerchgereecht
hie/si,hatt/etgëttduerchgereecht
mirginnduerchgereecht
dirgittduerchgereecht
siginnduerchgereecht
pass compos
echsinnduerchgereecht ginn
dubassduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgereecht ginn
mirsinnduerchgereecht ginn
dirsiddduerchgereecht ginn
sisinnduerchgereecht ginn
plus-que-parfait
echwarduerchgereecht ginn
duwaarsduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgereecht ginn
mirwarenduerchgereecht ginn
dirwaartduerchgereecht ginn
siwarenduerchgereecht ginn
futur I
echwäert duerchgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert duerchgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif duerchgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif duerchgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier duerchgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
areechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles