Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
rentabiliséieren rentieren (D) – rentabiliser (F)
Formes de base rentabiliséierenrentabiliséiertrentabiliséiert
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echrentabiliséieren
durentabiliséiers
hien/si,hatt/etrentabiliséiert
mirrentabiliséieren
dirrentabiliséiert
sirentabiliséieren
passé composé
echhurentabiliséiert
duhuesrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethuetrentabiliséiert
mirhurentabiliséiert
dirhuttrentabiliséiert
sihurentabiliséiert
plus-que-parfait
echhatrentabiliséiert
duhasrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethatrentabiliséiert
mirhaterentabiliséiert
dirhatrentabiliséiert
sihaterentabiliséiert
futur I
echwäert rentabiliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert rentabiliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifrentabiliséieren
dugéifsrentabiliséieren
hien/si,hatt/etgéifrentabiliséieren
mirgéiferentabiliséieren
dirgéiftrentabiliséieren
sigéiferentabiliséieren
conditionnel passé composé
echhättrentabiliséiert
duhässrentabiliséiert
hien/si,hatt/ethättrentabiliséiert
mirhätterentabiliséiert
dirhättrentabiliséiert
sihätterentabiliséiert
imperatif participe infinitif
singulierrentabiliséier!
plurielrentabiliséiert!
rentabiliséiert
rentabiliséieren
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echgirentabiliséiert
dugëssrentabiliséiert
hie/si,hatt/etgëttrentabiliséiert
mirgirentabiliséiert
dirgittrentabiliséiert
sigirentabiliséiert
passé composé
echsirentabiliséiert ginn
dubassrentabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etassrentabiliséiert ginn
mirsirentabiliséiert ginn
dirsiddrentabiliséiert ginn
sisirentabiliséiert ginn
plus-que-parfait
echwarrentabiliséiert ginn
duwaarsrentabiliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrentabiliséiert ginn
mirwarerentabiliséiert ginn
dirwaartrentabiliséiert ginn
siwarerentabiliséiert ginn
futur I
echwäert rentabiliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
futur II
echwäert rentabiliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif rentabiliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel composé
echgéif rentabiliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
conditionnel passé composé
echwier rentabiliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
keine
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles