Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
ausriichten ausrichten (D) – obtenir, transmettre qch. qn. qligner (F)
Formes de base ausriichtenriicht ausausgeriicht
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • Réduction des consonnes • verbe à particule (aus-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echriichten aus
duriichts aus
hien/si,hatt/etriicht aus
mirriichten aus
dirriicht aus
siriichten aus
pass compos
echhunnausgeriicht
duhuesausgeriicht
hien/si,hatt/ethuetausgeriicht
mirhunnausgeriicht
dirhuttausgeriicht
sihunnausgeriicht
plus-que-parfait
echhatausgeriicht
duhasausgeriicht
hien/si,hatt/ethatausgeriicht
mirhatenausgeriicht
dirhatausgeriicht
sihatenausgeriicht
futur I
echwäert ausriichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ausgeriicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifausriichten
dugéifsausriichten
hien/si,hatt/etgéifausriichten
mirgéifenausriichten
dirgéiftausriichten
sigéifenausriichten
conditionnel pass compos
echhttausgeriicht
duhssausgeriicht
hien/si,hatt/ethttausgeriicht
mirhttenausgeriicht
dirhttausgeriicht
sihttenausgeriicht
imperatif participe infinitif
singulierriicht aus!
plurielriicht aus!
ausgeriicht
ausriichten
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnausgeriicht
dugëssausgeriicht
hie/si,hatt/etgëttausgeriicht
mirginnausgeriicht
dirgittausgeriicht
siginnausgeriicht
pass compos
echsinnausgeriicht ginn
dubassausgeriicht ginn
hien/si,hatt/etassausgeriicht ginn
mirsinnausgeriicht ginn
dirsiddausgeriicht ginn
sisinnausgeriicht ginn
plus-que-parfait
echwarausgeriicht ginn
duwaarsausgeriicht ginn
hien/si,hatt/etwarausgeriicht ginn
mirwarenausgeriicht ginn
dirwaartausgeriicht ginn
siwarenausgeriicht ginn
futur I
echwäert ausgeriicht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert ausgeriicht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgif ausgeriicht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel composé
echgif ausgeriicht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
conditionnel pass compos
echwier ausgeriicht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
ariichtenberiichtennnerriichtenhiriichtenofriichtenopriichtenriichtenuriichtenverriichtenzouriichten
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles