Système d’informations grammaticales sur le luxembourgeois
hanneschtschécken zurückschicken (D) – retourner, renvoyer, réexpédier (F)
Formes de base hanneschtschéckenschéckt hanneschthanneschtgeschéckt
Signe distinctif regelmaessig verbe régulier • Verbes auxiliaires hunn • verbe à particule (hannescht-) Détacher les terminaisons?  oui/non
indicatif voix active
présent
echschécken hannescht
duschécks hannescht
hien/si,hatt/etschéckt hannescht
mirschécken hannescht
dirschéckt hannescht
sischécken hannescht
passé composé
echhunnhanneschtgeschéckt
duhueshanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethuethanneschtgeschéckt
mirhunnhanneschtgeschéckt
dirhutthanneschtgeschéckt
sihunnhanneschtgeschéckt
plus-que-parfait
echhathanneschtgeschéckt
duhashanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethathanneschtgeschéckt
mirhatenhanneschtgeschéckt
dirhathanneschtgeschéckt
sihatenhanneschtgeschéckt
futur I
echwäert hanneschtschécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert hanneschtgeschéckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix active
conditionnel composé
echgéifhanneschtschécken
dugéifshanneschtschécken
hien/si,hatt/etgéifhanneschtschécken
mirgéifenhanneschtschécken
dirgéifthanneschtschécken
sigéifenhanneschtschécken
conditionnel passé composé
echhätthanneschtgeschéckt
duhässhanneschtgeschéckt
hien/si,hatt/ethätthanneschtgeschéckt
mirhättenhanneschtgeschéckt
dirhätthanneschtgeschéckt
sihättenhanneschtgeschéckt
imperatif participe infinitif
singulierschéck hannescht!
plurielschéckt hannescht!
hanneschtgeschéckt
hanneschtschécken
B. voix passive
indicatif voix passive
présent
echginnhanneschtgeschéckt
dugësshanneschtgeschéckt
hie/si,hatt/etgëtthanneschtgeschéckt
mirginnhanneschtgeschéckt
dirgitthanneschtgeschéckt
siginnhanneschtgeschéckt
passé composé
echsinnhanneschtgeschéckt ginn
dubasshanneschtgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etasshanneschtgeschéckt ginn
mirsinnhanneschtgeschéckt ginn
dirsiddhanneschtgeschéckt ginn
sisinnhanneschtgeschéckt ginn
plus-que-parfait
echwarhanneschtgeschéckt ginn
duwaarshanneschtgeschéckt ginn
hien/si,hatt/etwarhanneschtgeschéckt ginn
mirwarenhanneschtgeschéckt ginn
dirwaarthanneschtgeschéckt ginn
siwarenhanneschtgeschéckt ginn
futur I
echwäert hanneschtgeschéckt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
futur II
echwäert hanneschtgeschéckt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
conditionnel voix passive
conditionnel simple
echgéif hanneschtgeschéckt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel composé
echgéif hanneschtgeschéckt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
conditionnel passé composé
echwier hanneschtgeschéckt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Formation des verbes: verbes préfixés, verbes à particules
aschéckeneraschéckenerausschéckenewechschéckenfortschéckenmatschéckennoschéckenofschéckenschéckenverschéckenvirschéckenzeréckschéckenzouschécken
Remarques (internes)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles